35 bağımsız yemin etmezse ne olacak?

35 bağımsız yemin etmezse ne olacak?

Hatip Dicle'nin milletvekilliği düşürüldü. Şimdi BDP ne yapacak? Daha önce açıkladıkları gibi bağımsız seçilen miletvekilleri Meclis'e gitmeyecek mi? BDP destekli bağımsızlar yemin etmez, Meclis oturumlarına katılmazsa ne olacak? Bunun bir yaptırımı var mı? Şu an için belirsiz. Yol haritasını Meclis Başkanlık Divanı'nın kararları oluşturacak.

BDP destekli seçilen Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşmesi sonrasında diğer milletvekillerinin atacağı adım Meclis için bir ilk olacak.

Diğer 35 ismin Meclis'e gelmemesi halinde, bir belirsizlik durumu oluşacak. Çünkü, Meclis hukukçularına göre, bu konuda ne yasa ne de içtüzükte bir hüküm yok. Yani boşluk var.

O milletvekilleri yemin etmezlerse Meclis'teki yasama ve denetim faaliyetlerine katılamayacaklar. Meclis Komisyonlarına da seçilemeyecekler. Ama haklarında devamsızlıktan işlem yapılması da güç. Çünkü yemin olmadığı için yoklama da başlamıyor.

Tüm bu nedenlerle BDP destekli milletvekillerinin durumu hakkında Meclis Başkanı ve yeni oluşturulacak Meclis Başkanlık Divanı'na gözler çevrilecek.

Divan'da bu durumla ilgili bir yol haritası belirlenmesi beklenecek. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2011, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63