Gaziantepli ressam Pınar Kuseyri, tuval üzerine karışık tekniklerle hazırladığı eserlerini bir araya getiren "Doğanın Nefesi" temalı sergisini, 2 Ocak 2024 tarihinde SANKO Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşturacak.

KÜSEYRİ'NİN YARATTIĞI DÜNYA: DOĞA VE MAKRO KADRAJ

Sanatçı, eserlerini "az çoktur" anlayışıyla oluşturduğunu ifade ederken, Uzakdoğu felsefesinin etkisinin öne çıktığını vurguladı. Kuseyri, sanatta mükemmel ve doğru olmadığını, sürekli doğayı ve yaşadığı yeri gözlemleyerek kendini geliştirmenin önemini belirtti. Resimlerinde genellikle doğa, üzüm bağları, ağaçlar ve yaprakları işleyen sanatçı, makro kadraj soyutlamalarıyla gözden kaçan detayları, renk vurgularıyla sunarak izleyicisini etkilemeyi amaçlıyor.

Türkiye'nin parlayan şehri! Gaziantep: İşte Gaziantep'in en zengin ve elit ilçesi Türkiye'nin parlayan şehri! Gaziantep: İşte Gaziantep'in en zengin ve elit ilçesi

RESSAM PINAR KUSEYRİ SANKO SANAT GALERİSİNDE SERGİ AÇACAK (2)

MALZEME ÇEŞİTLİLİĞİ: YAĞLI BOYA, JAPON FELSEFESİ VE SULUBOYA

Kuseyri, yağlı boyaların yanı sıra Japon felsefesi ve suluboya tekniğiyle, coğrafyaya özgü malzemeler kullanarak eserlerini hayata geçiriyor. Yaprak detaylarının ardında, izleyiciyi koskocaman bir ormanın derinliklerine götürmeyi amaçlayan sanatçı, eserlerinde akışta kalmayı, katılığı ve karamsarlığı terk etmeyi ve tesadüflere yer vermemeyi paylaşıyor.

YENİ YILIN İLK SERGİSİ GAZİANTEP'TE!

Gaziantep'te gerçekleştireceği yeni yılın ilk sergisinden dolayı mutluluk duyan Kuseyri, açılışta bulunacak olan sanatseverlere yeni yıl dileklerini iletti. Serginin, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk, huzur ve barış getirmesini temenni etti.

RESSAM PINAR KUSEYRİ SANKO SANAT GALERİSİNDE SERGİ AÇACAK (3)

SANATIN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜNE VURGU

Sanatın toplumları birleştirici gücüne vurgu yapan Kuseyri, Gaziantepli sanatseverleri sergi açılışına ve eserlerini izlemeye davet etti.

"DOĞANIN NEFESİ" SERGİSİ DETAYLARI

Pınar Kuseyri'nin 35 eserinin yer alacağı "Doğanın Nefesi" temalı resim sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi'nde 2 Ocak 2024 Salı günü saat 17.30'da ziyaretçilere açılacak.

PINAR KUSEYRİ'NİN SANAT SERÜVENİ

Kuseyri, küçük yaşlarda başladığı halı ve kilim motifleri çizimlerinden sonra ekonomi eğitimi alsa da sanata olan ilgisini sürdürdü. Japon suluboya resim sanatı derslerinden mezun olan sanatçı, Yeditepe Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak birçok sergi ve çalıştayda yer aldı.

RESSAM PINAR KUSEYRİ SANKO SANAT GALERİSİNDE SERGİ AÇACAK (4)

İFADEYE DUYGUSALLIK KATAN SPONTAN RESİMLER

İstanbul ve Bodrum'daki atölyelerinde çalışmalarını sürdüren Kuseyri, tuval, kağıt ve ahşap üzerine mürekkep, akrilik ve yağlı boya kullanarak, 20. yüzyıl sanat akımı olan ekspresyonizmi benimseyen bir tarzda resim yapıyor. Görsel kullanmadan, tamamen fırça darbeleriyle çalışan sanatçı, hafızasındaki görselleri ve doğadaki izlenimlerini eserlerine yansıtıyor.

DOĞANIN KAYNAĞI: RESİM

Sanatçının hayattaki amacının resim yapmak olduğunu vurgulayan Kuseyri, doğanın resimleri için sonsuz bir ilham kaynağı olduğunu belirtiyor. Eserlerinde doğaya ait detayları öne çıkaran sanatçı, izleyicisini kendi içsel dünyasına davet ediyor.