Bu uygulama ile ekmek israfı önlenmiş olacak..

Bu uygulama ile ekmek israfı önlenmiş olacak..
Tebliğe göre; Ekmek ve ekmek çeşitlerinde azami tuz oranı yüzde 1.75’ten yüzde 1,5’e indirildi. Ekmekteki kepek miktarı artırıldı en az yüzde 0.65 en çok 1.1 olarak belirlendi.

 

Kahramanmaraş Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürü Dr. Ali Rahmi Kaya, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği yayımlandığını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği yayımlandığına dikkat çeken İşletme ve İştirakler Müdürü Dr. Ali Rahmi Kaya; yeni ekmek tebliğinin getirdikleri hususunda bazı açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre insanımızın tüketimine sunulan ekmek ve ekmek çeşitlerinin, tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasını sağlamak üzere, ürünlerin özellikleri ve gramajının yeni tebliğ ile belirlendiğini ifade etti

Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Ekmek, kepekli, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri en az 250 gram ağırlıktan başlayarak 50'şer gram arttırılmak suretiyle piyasaya arz edilecek.  Ekmek ve ekmek çeşitlerinde azami tuz oranı yüzde 1.75’ten yüzde 1,5’e indirildi. Ekmekteki kepek miktarı artırıldı en az yüzde 0.65 en çok 1.1 olarak belirlendi.

Ülkemizde en fazla tüketilen gıda maddesi olan ekmek bundan böyle daha az tuzlu,  çok kepekli olacak ve daha hijyenik ortamlarda satılacak.Bu uygulamalar ile ekmek israfı önlenmiş olacak. Kepek oranının artırılıp tuz oranının düşürülmesi ile de kalp ve damar hastalıklarını önleme amacı güdülmüştür.


Dr. Ali Rahmi Kaya;  yaptığı açıklamada Halk Ekmek Fabrikası olarak 2011 yılı ortalarından itibaren tam buğday ekmeğini ürettiklerini belirtirken, “herhangi bir yasal zorunluluğumuz olmamasına rağmen, halkımızın sağlığı düşünülerek Kahramanmaraş Belediyesi Halk Ekmek olarak tam buğday ekmeği ön plana çıkarılmıştır’’ diye konuştu.

Gıda işletmelerinin bir ay içerisinde tebliğ hükümlerine uyma zorunluluğu olduğunu da belirten Dr. Kaya, Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmeleri ekmekte tuz oranına ve uyulması gereken genel kurallara (ürünlerin üretim, depolama, dağıtım ve satış aşamalarının ) ise 1/7/2012 tarihine kadar uymak zorunda olduklarını kaydetti.

Konuya ilişkin önümüzdeki günlerde Halk Ekmekteki değişikliklerle (gramaj ve fiyatlarla) ilgili detaylı açıklamalarda bulunulacağı bildirildi.Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2012, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63