Meteorolojiden yağış uyarısı

Meteorolojiden yağış uyarısı

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış ve çığ tehlikesine karşı vatandaşlar ile yetkilileri uyardı.

Hava sıcaklığı İç ve batı bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava tahmin raporuna göre Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Doğu Anadolu'nun güneybatısında kuvvetli yağış bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Antalya'nın doğu ilçeleri), Güneydoğu Anadolu'nun batısı (Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa) ile Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı iç ve batı bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi. Rüzgar genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara ile zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey yönlerden orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

Yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Antalya'nın doğu ilçeleri), Güneydoğu Anadolu'nun batısı (Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa) ile Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Güneyli rüzgarlarla birlikte artan hava sıcaklığının, kar kütlesini yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek ve eğimli bölgelerde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2009, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63