Ödenmeyen DSSÖ ve gecikmeli maaşa KTO tepkisi

Ödenmeyen DSSÖ ve gecikmeli maaşa KTO tepkisi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kahramanmaraş Tabip Odası (KTO) tarafından yapılan açıklamada; Kahramanmaraş Devlet Hastanesi hekim ve çalışanlarına maaşların bir gün gecikmeli olarak ödenmesine tepki gösterilerek konu hakkında personele tatmin edici bir açıklamada bulunulmadığı bildirildi.

KTO açıklamasında ayrıca; “Sağlık Bakanlığınca çıkarılan Tam Gün yasasının en önemli öğesi olan Döner Sermaye Sabit Ödemesi’nin henüz ilk ayında Kahramanmaraş’ta ödenememesi, kanunun uygulanabilirliğine yönelik büyük bir ihmalkârlık ve engellemedir” denildi.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Uzm. Dr. İrfan Karatutlu’nun yaptığı Tabip Odası’nın sert ifadelerle dolu yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bilindiği üzere kısaca “ tam gün “ olarak adlandırılan 5947 sayılı kanun, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen hükümleri hariç 30 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun uyarınca hekimlere "Döner Sermaye Sabit Ödemesi" adı altında bir ödeme öngörülmüştür. Kısaca DSSÖ olarak adlandırılan bu ödemeler kanun gereği maaş statüsünde; devletin derhal ödemesi gereken ücretlerdir. Nitekim Sağlık Bakanlığı konunun önemine binaen 02 Ağustos 2010 tarih ve 2010/53 sayılı genelge ile ödemelerin nasıl yapılacağı konusunda açıklayıcı bir genelge yayınlamıştır.

İlgili genelgede açıkça ilk DSSÖ 15 Ağustos 2010 da yapılacaktır diye emir verilmiştir. Ayrıca kanunun yürürlüğe tarihten itibaren tahakkuk eden 16 günlük DSSÖ’nün de derhal ödenmesini emredilmiştir.

Ama maalesef 02.08.2010 tarihinde çıkan Sağlık Bakanlığı genelgesi Kahramanmaraş Sağlık Müdürlüğü’nce kamuoyuna herhangi bir sebep açıklanmadan Kahramanmaraş’ da uygulanmamıştır. Bırakın Döner Sermaye Sabit Ödemesi’ni, hekimlerimiz derhal ödenmesi gereken 16 günlük farkı bile hâlâ alamamıştır.

Sağlık Bakanlığınca çıkarılan Tam gün yasasının en önemli öğesi olan Döner Sermaye Sabit Ödemesi’nin henüz ilk ayında Kahramanmaraş’ta ödenememesi, kanunun uygulanabilirliğine yönelik büyük bir ihmalkârlık ve engellemedir.

Yine Kahramanmaraş Devlet Hastanesi hekim ve çalışanlarına 15.08.2010 tarihinde ödenmesi gereken maaşların, 16.08.2010 tarihi saat 9.00’da gecikmeli olarak ödenmesi konusuyla ilgili hekim ve çalışanlara tatmin edici açıklamalarda bulunulmamıştır.

Hekimlerin özlük hakları konusunda Kahramanmaraş Tabip Odası olarak gerekli hassasiyeti gösterirken, ilgililerin kendi tasarruflarındaki uygulamalarda devlet ciddiyetine uygun davranışlar göstermesi, olayın nedenleri hakkında mağduriyet yaşayanlara ve kamuoyuna gerekli açıklamaların yapılması gerektiği kanaatindeyiz…

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2010, 22:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet ahsen
ahmet ahsen - 11 yıl Önce

yazık ki bunlar idareci yapılmış. kendi menfaatleri olsa şahin kesilirler. ayda 5500 kaat döner aldığı için kimseyi takmıyor. tamgün parasına mı ihtiyacımı var.

hasan kazmacı
hasan kazmacı - 11 yıl Önce

Bahsedilen mercilerdeki idarecilerde birikim yok.Ne yapaçagını bilen yok.Amirin emretme yetenegi bilgi dagarcından gelir.(Sayın editör ....... işaretleri ile güneşi kapatamazsın)Bu idarecilerin yönetimle ilgili bildikleri sadece bir memurun musade ettiği kadarını bilmektir..Memur herşeyi planlar onlar imza atar.Gerçmişte bir arkadaş yorumlamıştı.Bir memur masaya oturmuş karşısına müdür yardımcıları ve şube müdürlerini almış onlara ne yapacaklarını nelere dikkat etmeleri gerektini anlatıyordu İşte malüm müdürlüğün malüm yöneticilerinin durumu. Zaten malüm müdürde bu açığını ona buna........ kapatmaya çalışıyor.EL İNSAF bu kadar kişi bir memurun yapaçagı işemi kaldı.Amir liyakatsız ve bilgisizse memura muhtaç olacagı budur.Türkiyede hiç bir üyesi KERY den hakkını alamayan tek kurum Malüm müdürlüktür.Ne zaman aldılar 3 yıl sonraKEY aldılar. maaşı aldığınıza şükredecez.Döner sermaye ayın ilk haftası ödenmesi gerekir.Ayın 20 olmuş hala döner alacaz.Bu idarecilerle bu kadar olur.Malüm müdürle yola devam.

ismail atar
ismail atar - 11 yıl Önce

Bakanlık bu konuda il müdürlüklerine ne yapacaklarına dair yazılı mevzuat göndermiş ama müdürlük (Çakma İdareciler) mevzuat okumasını bilmiyor yorumlamasını bilmiyor.Birileri okuyacak sonra.......anlatacak ama yine anlamayacaklar.Bakanlık İşte bunları bilmiyor.İdareci var biliyor .Banka promosyon olayı hala belleklerde.peşin 1900 lira alacak personelin parasını ......ettiler 6 ay arayla 6 taksitle bu paradanda az bir parayla anlaştılar.kayıtlar ve şahitler ortadaEn son verilen taksit sanırım 150 kuruştu))):.Key paraları zaten bir yüz karalık olaydı.hala alamayan oranı yüksek.3-4 yıl sonra alınan key parasından dolar artışı kur farkı ve faiz farkı sebebiyle personel başına 300 bin tl kayıp oldu.Döner sermayedeki olanlar KTO zaten biliyor uydurma cevapla olayı örtbas ettiklerini biliniyor.Kalb cerrahi uzmanları nasıl amalıyat yapıyor.hani kapanacaktı bu servis. Ya bu adamların sağlıktaki bir başarısını halka hizmetini getirin gösterin kırk yıl köleleri olayım.Sağlıktaki kan uyuşmazlığı bakanımıza anlatmak gerek.Bu anlatmayı kim yapar!!!! siyasiler yapamaz ! il başkanı hiç yapamaz !!!!: maraşın ileri gelenleri hıııııı hiç olmaz yapsa yapsa yine KTO başkanı yapar.Başkanım malüm kişinin yaptırdığı baskıyı biliyoruz ama sen inaclı ve yüreklsin yürü işe yaramazları AK su ya dökelim.

SIRADAKİ HABER

banner66