ŞOK: Futbol maçında olay; 74 ölü!

ŞOK: Futbol maçında olay; 74 ölü!

Mısır’da iki ezeli rakibin maçında çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.Mısır'ın ünlü takımı El Ehli ile Port Said'in El Masri takımları arasında oynanan maçtan sonra seyircinin sahaya inmesi sonucu 74 kişi öldü, binden fazla kişi de yaralandı. Ülkede yaşanan bu gelişmenin ardından ligler süresiz olarak tatil edildi.


Bir grup taraftar, Port Said Stadı'nı ateşe verirken bazı taraftarlar da olayları stat dışında askeri yönetim aleyhine gösterilere dönüştürdü.


Mısır'dan yayın yapan Modern Sport adlı özel kanalı, yetkililere dayanarak verdiği habere göre, olaylarda ölenlerin sayısının artabileceğini hastaneye kaldırılanlar arasında çok sayıda ağır yaralı bulunduğunu bildirdi.


Yarı resmi El Ahram gazetesi ise konuk takım El Ehli'nin askeri birlikler tarafından stattan çıkarılmaya çalışıldığını ancak takımın hala Pord Said'de olduğunu kaydetti. Şu ana kadar ölenler arasında futbolcu olup olmadığı bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklar, yaralılar arasında her iki takımdan da futbolcuların bulunduğunu belirtti.


Pord Said sakinleri, şehir merkezinde askeri birliklerin önlem aldığını, stat çevresinden ise silah seslerinin geldiğini ileri sürerken, Muhalif El Vefd gazetesine göre stattaki güvenlik kuvvetleri olayları bastırmakta yetersiz kaldı ve olaylar stat dışına yayıldı.


 


TARAFTAR POLİSLE ÇATIŞMAYA BAŞLADI


Öte yandan başkent Kahire'de Zamalek ve İsmailiye takımları arasında oynanacak olan lig maçının Port Said'deki olaylardan sonra iptal edilmesi üzerine taraftarlar, polisle çatışmaya başladı.


Bir grup öfkeli taraftarın stadı ateşe verdiği öğrenildi. Başkent Kahire'de çıkan olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Mısır'ın resmi Nil televizyonu en az 100 taraftarın yaralanarak hastaneye kaldırıldığını, stat dışında ise yangının sürdüğünü belirtti.


Öte yandan El Ahli taraftarlarının, Port Said'deki olayların intikamını alacağı söyleniyor. Mısır'ın en büyük takımı El Ahli, sıkı Mübarek karşıtı olarak biliniyor.


ÇATIŞMALAR TAPINAK KAPATTIRDI


Öte yandan Luksor kentindeki ünlü "Edfu" tapınağı at arabası ve fayton sahipleri ile bölge esnafı arasında meydana gelen şiddetli çatışmalardan dolayı ziyarete kapatıldı. Mısır'dan yayın yapan özel Mehver televizyonunda yer alan habere göre, tapınak ve çevresinde meydana gelen çatışmalar nedeniyle Edfu Tapınağı bugün turist ziyaretlerine kapatıldı.


Hükümete olayların yatıştırılması için müdahale etmesi çağrısında bulunan Luksor Turizm Odaları Birliği, çatışmaların sürmesi halinde tapınağın kapalı kalacağı ve şu an için günlük 50 bin dolar civarında olan maddi zararın daha büyük miktarlara ulaşacağı uyarısında bulundu.


Mısır'ın güneyinde bulunan Luksor kenti yakınlarındaki Edfu tapınağı Mısır'da antik dönemden kalan ve yapı olarak en iyi korunan tapınaklar arasında gösteriliyor.


Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63