Yaşar Sevim vefat etti..

Yaşar Sevim vefat etti..

Türk sporunun duayenlerinden Prof. Dr. Yaşar Sevim, vefat etti. Gazi Üniversitesi Spor Salonunda bugün akşam üzeri spor yaparken kalp krizi geçiren Sevim, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

10 Haziran 1948'de Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde doğan Sevim, Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. 1970-1974 yılları arasında Almanya Köln Yüksek Spor Okulunda (Deustche Sporthochschule Köln) hentbol, basketbol, voleybol ve futbol üzerinde ihtisas yapan Yaşar Sevim, 1974-1996 yılları arasında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

Yüksek öğrenimdeki çalışma süresinde yurt dışı ve yurt içi spor dergilerinde 100'ün üzerinde inceleme, yazı, makale ve spor konusunda 24 adet kitabı yayınlanan Sevim, Almanya ve Türkiye'de basketbol, hentbol ve futbol oynadı ve ayrıca atletizm yaptı. Basketbolda milli sporcu da olan Sevim, 1976 yılında Hentbol Federasyonu'nun kuruculuğunu ve ilk federasyon başkanlığını yaptı. Hentbol Federasyonu'nun kurulmasından sonra yıllarca Milli Takımlar Teknik Direktörlüğünü de yürüten Sevim, 2001 yılında Türkiye'nin en büyük spor ödülü olan ''Türk Sporuna Hizmet Ödülü''ne layık görüldü.

Yaşar Sevim, son olarak Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanlığı yapmaktaydı.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2009, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63