Türkiye ve Rusya, enerji sektöründe stratejik bir işbirliğine imza atarak Trakya bölgesinde bir enerji merkezi geliştirmeye karar verdiler.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ve Türkiye Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar arasında gerçekleşen görüşmelerde, gaz merkezi konusunda önemli adımlar atıldı.

Novak, "Gaz merkezi konusunda Gazprom ve BOTAŞ şirketi arasında yol haritası üzerinde anlaşmaya varılıyor" dedi.

TRAKYA, 2024'TE TÜRKİYE'NİN DOĞALGAZ MERKEZİ OLACAK

Bu stratejik işbirliği çerçevesinde Trakya bölgesine planlanan doğalgaz merkezi, 2024 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye, bu merkez ile birlikte Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi konumuna yükselerek enerji ihracatındaki liderliğini pekiştirecek.

ALTYAPI HAZIR: TÜRKİYE, DOĞALGAZDA MERKEZ ÜLKE OLMA YOLUNDA

Trakya'da yer tespit çalışmaları devam ederken, Türkiye'nin bu projeye yönelik altyapısı hazır durumda.

Türk-Rus Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 18. Dönem Toplantısı çerçevesinde yapılan görüşmelerde Novak, Türk heyetinin St. Petersburg'a bir ziyaret planladığını ve projenin pratik uygulamasına ilişkin anlaşmaların yakın gelecekte sağlanacağını belirtti.

rusyadoalgaz

Tıp dünyasını sarsan olay: Hayatını kaybeden kadın morgda dirildi Tıp dünyasını sarsan olay: Hayatını kaybeden kadın morgda dirildi

7 AYRI DOĞALGAZ HATTI İLE GÜÇLÜ ALTYAPI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Gaz Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin topraklarından geçen 7 ayrı doğalgaz hattı ile güçlü bir altyapıya sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin bu hatlar aracılığıyla Rusya, Azerbaycan, İran ve diğer ülkelerle doğalgaz ticaretini sürdürdüğüne dikkat çekti.

YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR: 2024'TE TAMAMLANACAK

Trakya'da kurulacak doğalgaz merkezi projesi, Türkiye'nin enerji sektöründeki lider konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

2024 yılında tamamlanması planlanan bu önemli projenin, Türkiye'nin enerji politikalarındaki yeni bir dönemin başlangıcını temsil etmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN DOĞALGAZ ALTYAPISI

Türkiye'nin doğalgaz altyapısı şu hatlardan oluşuyor:

  1. Rusya – Türkiye Doğalgaz Boru Hattı (Batı Hattı): Bulgaristan sınırından giren ve İstanbul'dan geçerek Ankara'ya ulaşan 845 kilometrelik hat, yılda 14 milyar metreküp kapasiteye sahip.
  2. Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı: Karadeniz üzerinden Türkiye'ye ulaşan bu hatta yılda 16 milyar metreküp doğalgaz aktarılıyor.
  3. Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı (İran – Türkiye): İran'dan Türkiye'ye uzanan bu hat, Doğubayazıt'tan başlayıp Ankara'ya kadar gidiyor.
  4. Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı (BTE): Azerbaycan'dan gelen doğalgaz, bu hat aracılığıyla Türkiye'ye iletiliyor.
  5. Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Enterkonneksiyonu (TYE): Yunanistan'a giriş yaparak Güney Avrupa Gaz Ringi'ne bağlanan bu hat, Türkiye'yi enerji ticaretinde önemli bir oyuncu haline getiriyor.
  6. Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP): Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyan bu hat, enerji trafiğini hızlandırıyor.
  7. TürkAkım: Rusya'dan başlayan bu hat, Karadeniz üzerinden Türkiye'ye uzanarak enerji alım terminaline kadar devam ediyor.