Basın Özgürlüğü ve Geleneksel Gazeteciler Günü

Basın Özgürlüğü ve Geleneksel Gazeteciler Günü

Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede, demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden söz etmek asla mümkün değildir. Türkiye'nin ve toplumun ilerlemesi ile demokratikleşmesi açısından büyük önem taşıyan bir günün, basından sansürün kaldırılışının 100. yıl dönümünü bugün kutluyoruz.

24 Temmuz 1908, Türkiye için modern bir çağın başladığı, özgürlüklerin önünün açıldığı bir sürecin kilometre taşlarından biri olarak, kutlanılmaya değer ve kutlanılması hak edilmiş bir tarih olarak kabul edilmektedir.

Basın özgürlüğü; günümüz modern dünyasında bir iletişim hakkıdır. Artık her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız kabul görmektedir. Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası belgelerde, özellikle Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda bu hak ve özgürlüklerin altı devamlı çizilmektedir.

Türkiye’de çağdaş anlamda bir demokrasinin yerleşmesi için, millet ve devlet olarak bunun gereklerini de yerine getirmek zorundayız. Tüm ülkelerin gelişme sürecinde karşılaşılan tartışmalar ve ortaya çıkan aksaklıklar doğal olarak ülkemizde de yaşanmaktadır. Ancak sağduyulu ve demokratik yaşamın kurallarına uygun biçimde yapılan bu tartışmalar, demokrasimizin gelişmesine de büyük katkıda bulunmaktadır.

Bu duygu ve düşünceler ile basında sansürün kaldırılışının 100. yıl dönümünü ve özellikle Anadolu’da zorlu şartlar altında görev yapan basın camiasının GELENEKSEL GAZETECİLER GÜNÜ’nü can-ı yürekten kutluyorum.

Bu vesile ile toplumun gözü, kulağı ve sesi olan basının sıkıntı, istek ve dileklerininin de hükümet yetkilileri tarafından dikkate alınmasını temenni ediyorum.”


YILMAZ AKÇAKALE
Kahramanmaraş Yerel ve Ulusal Gazeteciler Derneği (YUGA-DER)
Yönetim Kurulu Başkanı

Kahramanmaraş Vali Vekili Abdullah Şahin’in Basın Bayramı Kutlama Mesajı

24 Temmuz, Türk Basınından sansürün kaldırılışının yıldönümüdür ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki engellerdendir.

Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basındır. Bu haber alma özgürlüğü ancak güçlü ve bağımsız basın kuruluşları ile mümkündür. Açıklanamayan düşünce ve olaylar insan hak ve özgürlüklerini kısıtladığı gibi, birey ve topluma da fayda sağlamaz.

Artık her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız kabul görmektedir. Bu düşüncelerle, yazılı ve görsel yayın yapan basın kuruluşlarına, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diler, İlimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo, televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri ile zengin bir kadroya sahip olan değerli basınımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, tüm basın mensuplarımıza çalışmalarında başarılar dilerim

Abdullah Şahin
Vali Vekili

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2008, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66