Diyarbakır'da ailelerin eylemi sürüyor

Diyarbakır'da ailelerin eylemi sürüyor

Diyarbakır'da çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin oturma eylemi sürüyor.


Diyarbakır'da çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin oturma eylemi devam ediyor.


Ellerinde çocuklarına ait fotoğraflarla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde 10, Dağkapı Meydanı'nda 2 ailenin başlattığı eyleme, Başbakan Erdoğan ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Aileler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.


"Başbakan merhametlidir"


Annelerden Yüksel Karaşin, yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'a aileler olarak çok selam gönderdiklerini belirterek,  "Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Allah onu başımızdan eksik etmesin" dedi.


Başbakandan kendilerine yardımcı olmasını isteyen Karaşin, "Biz çocuğumuzu istiyoruz. 8 gündür burada perişan olduk. Başbakan merhametlidir. Çocuklarımızın dönmesinde yardımcı olur" diye konuştu. 


Biri dağda, diğeri askerde


Anne Hediye Yıldız da Başbakan Erdoğan'a gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek, çocuklarının durumu konusunda huzurlarının kalmadığını, psikolojilerinin bozulduğunu söyledi.


Her gün evde ağladığını anlatan Yıldız, "Bir oğlum dağda, diğeri askerde. Ben her gün onlara bakıp, 'kardeşiz, hepimiz aynıyız' diyorum" ifadesini kullandı.


"Kim barışı yaparsa ben onların ayağının altını öpeceğim. Barış olsun bütün çocuklar dağdan insin. Bütün annelerin yüreği aynıdır. Kim barışı sağlarsa cennete gider" diyen Yıldız, barışın sağlanması için dua ettiğini bildirdi.


Sivil toplum kuruluşlarından ailelere destek 


Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan Çetiner ailesini ziyaret eden Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yunus Memiş, 72 sivil toplum kuruluşu adına açıklama yaptı.


PKK'ya çağrıda bulunduklarını ifade eden Memiş, çözüm sürecine zarar veren hareketlerden kaçınılması gerektiğini ifade etti.


Çözüm süreciyle kanın durduğunu dile getiren Memiş, "Eğer PKK süreci sekteye uğratmak istiyorsa, bunu çıkıp açık açık deklare etsin. Kanın durduğu bir ortamda çocukları alıkoyarak, Suriye'de savaşa sürüklemek insanlıkla bağdaşan bir şey değildir" diye konuştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında konuya değindiğini belirten Memiş, başbakana teşekkür ettiğini bildirdi.


Çağrılarının, çocukların derhal serbest bırakılarak ailelerine teslim edilmesi olduğuna vurgu yapan Memiş, aklı başında olan hiç kimsenin annelerin gözyaşlarına duyarsız kalamayacağını söyledi.


Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Fesih Bozan, İl Başkanı Alican Ergin ve bazı partililer de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki aileleri ziyaret etti. 


Bozan, burada yaptığı açıklamada, barış sürecinin ülkede ve bölgede olumlu karşılandığını belirterek, tüm kesimler tarafından destek gören sürecin maalesef tıkanmış olduğunu ileri sürdü.


Babaya darp iddiası


Diyarbakır'da çocuğunun terör örgütünce kaçırıldığını iddia ederek gittiği BDP İl Başkanlığı'nda bir grup tarafından darp edilen baba Hasan Çetiner, tedavisinin ardından Dağkapı Meydanı'ndaki oturma eylemine katıldı.


Çetiner, yaptığı açıklamada, önceki gün kaybolan 15 yaşındaki oğlu Beraat Çetiner ile Burhanettin Yıldız Lisesi öğrencisi olan yeğeni Özgür Çetiner'in bulunması amacıyla BDP İl Başkanlığı'na gittiklerini söyledi.


Parti binasının girişinde yüksek sesle konuşmamasını isteyen bir grupla tartıştıklarını kaydeden Çetiner, şöyle konuştu:


"Orada tanımadığım 20-25 kişinin saldırısına uğradım. Saldırı sırasında birisi demir çubukla kafama vurdu. Bayılmışım. Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne götürüp filmimi çekip tedavi ettiler. Ayağımdan da darp edildim. '15-16 yaşındaki oğlumuzu getirin' dedik, bu hale geldik."


(AA)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67