Havaalanı Ramazan Bayramına yetiştirilecek!

Havaalanı Ramazan Bayramına yetiştirilecek!

Kahramanmaraş-Gaziantep karayolu üzerindeki Kahramanmaraş Havaalanındaki pist yenileme ve tadilat çalışmaları devam ediyor. Havaalanının 9-10-11 Eylül tarihlerinde kutlanacak olan Ramazan Bayramı öncesinde ulaşıma açılması amaçlanıyor. 30 Haziran'da bitirilmesi gereken çalışmaların henüz tamamlanamaması ise vatandaşların tepkilerine yol açıyor.

1 Nisan 2010 tarihinde 3 aylık bir süre ile pist yenileme ve tadilatlar nedeniyle hava ulaşımına kapanan Kahramanmaraş Havaalanındaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 12 milyon TL'ye mal olacak çalışmalar neticesinde 30 metre olan ana pist eni 45 metreye genişletiliyor.

Tamamı yenilenen ve 4 katman asfalt dökülen 2 bin 300 metre uzunluğundaki pistte 400 metre olan pist başları da yenilendi. Yaklaşık yüz işçinin görev yaptığı tadilatlarda, en zor işi ise 40 derece sıcağın altında 150 derecelik asfaltın dökümünde görev alan işçiler yürütüyor. Bu arada havaalanının terminal binasında da tadilat çalışmaları yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

Pist içindeki aydınlatma sisteminin de tamamının yenileneceği çalışmaların ardından Kahramanmaraş Havaalanının Ağustos ayı içerisinde bitirilerek Ramazan Bayramı öncesinde hava ulaşımına açılacağı öğrenildi. Kahramanmaraş Havaalanına geçen yıl bin 133 uçak iniş-kalkış yaparak 81 bin 420 yolcu taşındı.

Kahramanmaraş Havaalanı, Aslan Yıldırım'ın Valiliği döneminde İl Özel İdare bütçesinden 940 metre piste sahip stool tipi olarak inşaa edilmiş, daha sonra pistinin uzatılması ve terminal binasının yapılmasının ardından işletmesi Devlet Hava Meydanları'na verilmişti. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63