İl müftüsü Gevher'in Ramazan mesajı

İl müftüsü Gevher'in Ramazan mesajı

Kahramanmaraş İl müftüsü Muhammed Gevher Ramazan ayı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 


Müftü Gevher mesajında, Ramazan ayının kulluk bilincimizi yenilemek, maddi-manevi, ahlâkî ve toplumsal değerleri yeniden tazelemek için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Gevherin mesajı şöyle;


"Yüce Rabbimizin emir ve takdiriyle, geçmekle memur olan zaman, bizleri yeni bir Ramazan ayının rahmet ve mağfiret iklimine ulaştırdı. Allah’ın izniyle 27 Haziran Cuma akşamı kılınacak ilk teravih namazının ardından 28 Haziran Cumartesi günü ilk orucumuzu tutacağız. Bu vesileyle, aff ve merhamete susayan gönüllerimiz başta olmak üzere, aile ocaklarımızın, güzel kentimiz Kahramanmaraş’ın, Ülkemizin ve tüm İslam âleminin, Ramazanın bereketiyle ihya olmasını yüce Mevla’mızdan niyaz ediyorum.


Ramazan ayı Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in ifadeleriyle: “Cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu bir aydır.” Bu nebevi müjdeyi en güzel bir şekilde değerlendirmek için Ramazan ayında, Zengin-fakir, amir-memur, İşçi-İşveren, Türk-kürt, alevi-sünni, yaşlı-genç kısaca toplumun tüm kesimlerini her yıl olduğu gibi, bu yıl da, diz dize ve omuz omuza, teravih namazlarında, Kur’an mukabelerinde ve iftar sofrasında bir arada görmek bizleri son derece bahtiyar kılacaktır.


Ramazan ayı; kulluk bilincimizi yenilemek, maddi-manevi, ahlâkî ve toplumsal değerleri yeniden tazelemek için önemli bir fırsattır. Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan ayında da, çevremizde öksüz ve yetimlerin başını okşamaya, kimsesizlerin derdine derman olmaya, şehrimizde misafir ettiğimiz Suriyeli mülteci kardeşlerimize, Ramazan’ın bereketini ve Bayramın sevincini hep birlikte yaşatmalıyız. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki Ramazan’ı en verimli bir şekilde değerlendirmek amacıyla “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın, Bu Ramazan ve Her Zaman” sloganıyla; zayıf, yalnız kalmış, düşkün yaşlı ve kimsesizlerin problemlerini toplumun gündemine taşımış ve “Kardeş Aile” projesi kapsamında varlıklı ailelerimizin, en yakınından başlayarak tespit edebildiği bir ailemizle en azından bir Ramazan boyu fakir bir yuvaya kardeşlik köprüsü kurmasını talep etmiştir. Bu konuda siz değerli kardeşlerimizin hassasiyet göstereceğinizi ümit ediyoruz.  


Kıymetli Hemşerilerim!


Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2013 yılında ülkemizde 3 bin 189 kardeşimiz farklı sebeplerden ötürü intihar etti. Bu acı tablo, şehrimiz ve memleketimiz açısından son derece kaygı vericidir. Mübarek Ramazan ayının manevî atmosferinde toplumda ilgiye muhtaç kimselere daha çok ilgi göstermeye, yalnızlık çekenlerin problemlerine dikkat çekmeye gerek duyulmaktadır. Bizler, Ramazan Ayı boyunca camilerimizde yapacağımız vaazlarımızda zayıf, düşkün ve kimsesizlere sahip çıkılmasını, yalnızlıkların paylaşılmasını, küslüklerin ve dargınlıkların bitirilmesini özenle ele almaya çalışacağız. Siz değerli halkımızdan, bu konuya hassasiyet göstermenizi istirham ediyoruz.


İdrak ettiğimiz bu mübarek ayda israf ve gösterişten uzak iftarlar yapmaya özen gösterelim. İnsanlar, Ramazan ayında iki öğün beslenmesine ve insanın ekmek ihtiyacının daha az olmasına rağmen bu ayda daha çok ekmek üretilmesi ve üretilen ekmeğin yarıya yakının ısraf ediliyor olması bizleri üzmektedir. Ülkemizde yaşanan kuraklık dolayısıyla memleketimizin azalan gıda ve su kaynaklarına karşı bu mübarek ayda daha hassas olmalıyız. İftar sofralarımızı israf sofralarına dönüştürmemeliyiz. Ayrıca sofralarımıza davet edeceğimiz, zengin-fakir ve kimsesizler sebebiyle oruçtan elde edeceğimiz ecir ve sevabı daha da arttırmaya çalışmalıyız. Son olarak bu mübarek ayda başta memleketimiz ve tüm İslam âleminin selameti için hulus-i kalp ile dua etmeli; ayrıca İslam topraklarına sirayet eden fitne ateşinin sönmesi için yüce Rabbimize niyazda bulunmalıyız.


Yeryüzünde iyiliğin egemen olması için 1975’ten buyana Ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olan Türkiye Diyanet Vakfımız “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın bu Ramazan ve her Zaman” sloganıyla siz değerli kardeşlerimizin Zekât ve Fitrelerini Emin eller vasıtasıyla ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırmaktadır. 


Bu ulvi duygu ve düşüncelerle siz değerli kardeşlerimizin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor; Bu mübarek ayın; şehrimiz, ülkemiz ve tüm İslam âlemi için barış, kardeşlik, birlik-beraberlik, huzur ve sükûnete vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 07:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63