Zor günlerde yaratılanın yanında olabilmek…

Zor günlerde yaratılanın yanında olabilmek…

Kahramanmaraş Belediyesi, yoğun kar yağışı yüzünden doğal hayatta hayvanların aç kalmasını önlemek için yemleme çalışması gerçekleştirdi.


Konu ile ilgili olarak Kahramanmaraş Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:


“Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Doğal hayatın desteklenmesi ve yaban hayatının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla ilimizde ilk olarak kurulan Kınalı keklik üretme istasyonunda üretilen kekliklerden 4000 âdeti Ahirdağı’nın muhtelif yerlerinde doğaya yerleştirilmişti. 2010 yılında da 1000 adet keklik Ahirdağı’na yerleştirilmişti.


Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakçı’nın talebi doğrultusunda Kahramanmaraş Belediyesi olarak; kış aylarında bölgemizde yağan kar sonrası özellikle yüksek kesimlerde karın haftalarca zeminde kalması nedeniyle Ahır Dağındaki kekliklerin ve yaban hayatının aşağı kesimlere inmemesi ve yaban hayvanlarının ağır kış şartlarını en az zararla atlatması için yemleme çalışmalarına karar verilmiş olup, Kahramanmaraş Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Hacı Kalınkütük’le yapılan görüşme neticesinde de Sulutarla, Kandıl bağları ve Cancık Mağarası mevkilerinde yemleme çalışması yapılabileceği bilgisi alınmış bu çerçevede ilk olarak Pınarbaşı ormanlık alanların üstü-Kandıl bağları civarında yemleme çalışmaları yapılmıştır.”


Öte yandan; her bir kuşun günlük ortalama 30 gram yem ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurularak yaklaşık 120 kilo yem kar temizlemesi yapılan alanlara bırakıldı.


İşletme ve İştirakler Müdürü Ali Rahmi Kaya ile Sosyal Yardım İşleri Müdürü Yaşar Kaymak ve ekiplerince yapılan yemleme çalışmasında buğday, bayat ekmek, simit vb. gibi unlu mamullerinden oluşan yemlerle ortalama 4 bin civarında hayvanın yem ihtiyacı karşılanmış oldu.


Yetkililer kar yağışının devam etmesi halinde yemleme çalışmalarının devam edeceğini belirttiler. (www.kanal46.com)


 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2012, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63