Her yıl şubat ayında artan süt kuzusu sayısının arttığını belirten sektör temsilcileri, önümüzdeki hafta kuzu karkas et fiyatlarında bir düşüş öngörüyor.

KASAP ESNAFI İŞLETME GİDERLERİNDEN DOLAYI ZORLANIYOR

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, Dünya gazetesine yaptığı açıklamada, "Son bir aylık dönemde yem fiyatlarında zam oldu. Normalde süt kuzusu çıktığı için fiyatlarda bir düşüş bekliyorduk ama olmadı. Önümüzdeki hafta piyasada bir düşüş bekliyorum. Ayrıca, yılbaşından bu yana tüketim yüzde 30’un üzerinde azaldı. Kasap esnafı elektrik, kira ve işletme giderlerinden dolayı kepenk kapatıyor. Geçen ay 28 kasap kapandı, 4 yeni kasap açıldı" dedi.

Bakan Bayraktar: Karadeniz'de birkaç ay içinde petrol keşfi için sondaj yapılacak Bakan Bayraktar: Karadeniz'de birkaç ay içinde petrol keşfi için sondaj yapılacak

KUZU ETİ FİYATLARI DEĞİŞİYOR

Ankara’da dün yapılan kesimlerde kıvırcık cinsi süt kuzusu karkas etin kilogram fiyatı 440 ile 450 lira arasında değişirken, Türkiye Kasaplar Federasyonu eski başkanı Fazlı Yalçındağ, Antep toklusu fiyatının ise 390 lira olduğunu bildirdi. Geçen hafta kuzu karkas etin kilosunun 430 liradan satıldığını ifade eden Yalçındağ, dana karkas et fiyatının ise biraz daha durulduğunu söyledi.

ÜRETİCİLER ZOR DURUMDA

Küçükbaş hayvancılık üreticilerinin fiyat artışı ile karşı karşıya kaldığını belirten Yalçındağ, "Üreticiler, sattıkları kuzuyla çobanın parasını karşılayamadıklarını belirtiyorlar. Üretici, verdiğim arpanın parasını karşılayamıyorum diyor. Kimseye bir şey söyleyecek durumumuz yok. Memleketin genel anlamda bir yüksek enflasyonu var. Yine TÜİK verilerine göre hayvan sayısında da bir azalma var. Bunun nedenlerini sorgulamak lazım" dedi.

ÜRETİMİN ÖNEMİ VURGULANDI

Üretimin önemine dikkat çeken Yalçındağ, "Üretim olmadan ülkede hiçbir şey olmaz. Bir de bu işi yapan insanlar yaşlı insanlar ve çocukların bunu devam ettirmek istemesinden de kaynaklanıyor" dedi.