Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni bir kararıyla getirilen çifte Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulaması, emekli Danıştay Hakimi Tacettin Şimşek tarafından Anayasa Mahkemesi'ne taşınıyor.

ANAYASA'YA AYKIRILIK İDDİASI

MTV'nin ikinci kez alınmasına tepki gösteren Hakim Tacettin Şimşek, bu uygulamanın Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek Ankara 1. Vergi Mahkemesi'nde dava açtı. Şimşek, Anayasa'nın 2, 10, 11 ve 73. maddelerine aykırı olduğunu savunuyor.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE ACİL BAŞVURU

Tacettin Şimşek, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne acil başvuru yapılmasını talep ediyor ve dava masraflarının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmasını istiyor.

cifte-mtv-flas-gelisme

BENZER KARAR ÖRNEKLERİ SUNULDU

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Gündoğan, mahkemeye Anayasa Mahkemesi'nin benzer bir ek MTV düzenlemesini 23 Temmuz 2003 tarihinde Anayasa'ya aykırılık nedeniyle iptal ettiği kararını sunduklarını belirtti. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV konusundaki kararını 6 Eylül'de vereceği duyumu da aldıklarını ifade etti.

Elektrik fiyatlarında beklenen değişiklik: İşte detaylar! Elektrik fiyatlarında beklenen değişiklik: İşte detaylar!

İTİRAZ VE DAVA SÜRESİ YAKLAŞIYOR

İktidarın yaklaşık 40 milyar lira fazladan vergi toplamak amacıyla çıkardığı ek MTV düzenlemesine yönelik itiraz ve dava açma süresi 7 Eylül Perşembe günü sona eriyor.