Dünya genelinde 2 milyara ulaştık!

Dünya genelinde 2 milyara ulaştık!

Uluslararası Telekomüniksyon Birliği'nin son raporundaki rakamlar sevindirici.

Dünya istatistik gününde Uluslararası Telekomüniksyon Birliği (International Telecommunication Union) tarafından açıklanan rapora göre dünya genelindeki internet kullanıcısı sayısı yıl sonu itibarıyla 2 milyarı bulacak.

Raporun ayrıntılarına indiğimizde oldukça ilginç verilerle karşılaşıyoruz. Mesela, 2010 yılı içerisinde internet kullanmaya başlayan 226 milyon kişinin 162 milyonu gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları.

Gelişmekte olan ülkelerde internet kullanımı hızla yaygınlaşmasına rağmen 2010 sonu itibaıyla genel internet popülasyonunun %71'ini gelişmiş ülkelerin vatandaşlarının oluşturacağı öngörülüyor.

İnternet kullanıcısı sayısında rekor ise 420 milyon kişiyle Çin'e ait.

Diğer ilginç noktalardan birisi de evinde internet bağlantısı olan kişi sayısının bir önceki yıla göre 200 milyon artışla 1.6 milyar kişiye ulaşmış olması.

Coğrafi olarak inceleme yapıldığında ise Avrupalıların %65'i internete bağlıyken Afrika'da bu oran sadece %9.6 olarak göze çarpıyor.

5 yıl öncesine göre internet kullanıcı saysının 2 katına ulaşmış olmasının yanı sıra belki de raporun en can alıcı noktası ise Estonya, Finlandiya ve İspanya'da internet erişiminin yasal bir vatandaşlık hakkı olduğunun kabul edilmesinin yer aldığı madde oldu.

Raporun tamamını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. (CNET Türkiye)

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2010, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63