Google da krizden etkilendi!

Google da krizden etkilendi!

Küresel kriz, dünyanın en başarılı şirketlerinden Google için de kendini gösteriyor. Google Yazılı Basın Reklamlarını (Print Ads) sonlandırıyor.

Küresel kriz, dünyanın en başarılı şirketlerinden Google için de büyük bir sorun haline geldi. Şirket yaptığı açıklama ile yazılı basın reklamlarını durduracağını açıkladı.

Internet dünyasının gelişmesi ve popülaritesinin diğer medyalara oranla artışı yüzünden gelirleri düşen gazetelere verdiği reklamlar artık sona eriyor. Bu reklamlarla ilgilenen departmanın tamamen kapatılacağı açıklanırken, tarih olarak da 31 Mart belirlenmiş durumda.

Google Yazılı Medya Reklam Servisi Müdürü Spencer Spinnel yaptığı açıklamada ,” Basılı reklamların hem gazeteler hem de bizim için çok yararlı olacağını ummuş olsak da, istediğimiz etki şimdiye kadar tahminimiz gibi olmadı. Reklamcılar da bugüne kadar bu programla olumlu sonuçlar elde etti ancak durum eskisi gibi değil. ” diye konuştu.

İçinde bulunduğumuz dönemde, insanlar gazeteleri internetten takip etme eğilimini artırmış durumda. Daha önce Amerika'nın en ünlü ve köklü gazetelerinden NY Times, sadece internet üzerinden yayın yapabileceğinin sinyallerini vermişti.

Uzmanlar yazılı basın reklamcılığının genel anlamda zor durumda olduğunu ve Google'ın da zamana uygun bir tavır sergilediğini düşünüyor.

Basın tarafı ise konuya değişik yaklaşımlarda bulundu. Sanford C. Bernstein'den Jeffrey Lindsay Google yazılı basın reklamlarının iki taraf için de daha zor hale gelmeye başladığını belirtirken, yaklaşık 30 adet günlük gazetenin sahibi California Newspapers Partnership başkanı Steve Rossi ise bu reklamlardan iyi bir kazanç elde ettiklerini açıkladı.

Google henüz radyo ve televizyon reklamlarının ne şekilde süreceği konusunda bir açıklama yapmadı. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2009, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63