Kendini hedefe yönlendiren mermi yapılıyor!

Kendini hedefe yönlendiren mermi yapılıyor!

ABD ordusu için hedefini kendi başına bulan mermi geliştiriliyor.


Amerika Birleşik Devletleri ordusu için lazerle gösterilen hedefi kendi kendine bulabilen mermi geliştiriliyor.


Kendini yönlendirebilen mermi, lazerle aydınlatılmış hedeflere kesin olarak isabet edecek şekilde, ufak kanatçıklar aracılığıyla yolunu buluyor. Mermi, 2 kilometre uzaklıktan hedefi vurabilecek şekilde tasarlandı. Prototip mermi üzerindeki çalışmalar, uzun menzilden yapılan atışlarda daha kesin isabet sağlandığını ortaya koydu.


Ancak bir düşünce kuruluşu, keskin nişancıların çok işine yarayacak olan bu mermi teknolojisinin, genel piyasaya sürülmesinden kaygı duyduğunu belirtti.


Amerikan hükümeti adına, savunma şirketi Lockheed Martin'in Albuquerque'deki yan kuruluşunda yürütülen çalışmada, 10 cm.lik mermiler üretiliyor. Merminin burnunda, lazeri saptayacak bir optik sensör yer alıyor. Lazerin gösterdiği nokta algılanarak mermideki küçük kanatçıkları harekete geçirecek iç motorlar devreye sokuluyor.


Mermi projesinde çalışan Red Jones, saniyede 30 kez merminin gidiş yönünde değişiklik yapılabildiğini anlattı; "bu da defalarca düzeltme yapabileceğimiz anlamına geliyor ki, bu sayede her seferinde çok hassas olmamız gerekmiyor." dedi.


'Cephede büyük rağbet görür'


Projedeki ekip, hem saha deneyleri; hem de bilgisayarda simülasyonlar yapıyor ve hala mermiyle ilgili bazı mühendislik sorunları bulunduğunu kaydediyor. Bununla birlikte ekip, kendini yönlendirebilen merminin piyasaya sürülebilecek hale getirileceğinden emin konuşuyor. Merminin daha yüksek bir hıza erişebilmesi için özel bir baruta ihtiyaç duyulabileceği kaydediliyor.


Askeri uzmanlar söz konusu merminin savaş cephelerinde büyük rağbet göreceği inancında.


Royal United Services Institute adlı düşünce kuruluşunda görevli araştırmacılardan Elizabeth Quintana, "Libya'da elde edilen en büyük başarılardan biri, kullanılan cephanenin hassasiyet derecesinin daha önceki savaşlara kullanılanlardan kıyasla çok daha yüksek olmasıydı. NATO silahlarının yüzde 97'si 2 metre dolayında kaymalarla hedeflerini vurdu. Ama bu, hava cephanesi sayesinde gerçekleşti. Bu yeni mermi ise, kara kuvvetleri için bir devrim olur ve belki de gelecekteki savaşlarda, siviller arasındaki kayıpları daha da azaltır." dedi.


Quintana, rehin alma olayları gibi durumlarda polisin çok işine yarayabileceğini belirttiği kendini yönlendiren merminin zengin potansiyelini kabul etmekle birlikte, terör gruplarının eline geçmesinden kaygı duyulduğunu da ekledi. Merminin zevk için ava çıkan kişilere de satılabilmesinden söz edildiğini kaydeden Elizabeth Quintana, bu tür bir teknolojinin halkın kullanımına açılmasının engelleneceğini düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63