Batmak üzereyken kurtarıldılar

Batmak üzereyken kurtarıldılar

Mersin Körfezi'nde su almaya başlayan ve batmak üzereyken sahil güvenlik ekipleri tarafından ulaşılan teknedeki 131 kaçak kurtarıldı.


Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün sabah saatlerinde bir balıkçı teknesinin Mersin açıklarında batma tehlikesi geçirdiği ve yardıma ihtiyaç duyduğu bilgisini alan Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, bir arama kurtarma gemisi ve bir ani müdahale botunu olay yerine sevk etti.


Ekipler, kurulan telsiz irtibatıyla arızalı olduğu ve su almaya başladığı öğrenilen "Yiğit Kaptan 2" adlı 16 metre boyundaki ahşap balıkçı teknesine çıktı. Kaçak göçmenlerin kovalarla suyu boşaltmaya çalıştığı teknenin arızası ekipler tarafından giderildi.


Daha sonra ise teknede bulunan 98 erkek, 12 kadın ve 21 çocuk olmak üzere 131 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi'ne alındı. Mersin Limanı'na getirilen ve aç olan kaçak göçmenlere yiyecek ikramı yapıldı. Yapılan incelemede kaçakların 9'unun Filistin, 15'inin Irak, 107'sinin ise Suriye uyruklu olduğu belirlendi.


Hamile bir kadın ve kalp ameliyatı geçiren bir kişi de 112 Acil Servis ekiplerince ambulansla hastaneye kaldırdı.


Pendik'te kuru yük gemisi karaya oturdu


Pendik'te şiddetli lodos nedeniyle karaya oturan kuru yük gemisini kurtarma çalışmaları başladı. 


Pendik açıklarında "Ağrı" isimli kuru yük gemisi, şiddetli lodos nedeniyle sürüklenerek Pendik Burnu mevkisinde karaya oturdu.


Gemi personelinin bildirmesi üzerine olay yerine Kıyı Emniyeti'ne bağlı kurtarma römorkörü sevk edilerek çalışmalara başlandı. 


Öte yandan kentte gün boyu etkili olan lodos nedeniyle Beykoz Yalı Mahallesi sahilinde, bağlı bulunan balıkçı tekneleri zarar gördü. Bir tekne de su alarak battı.


Şiddetli rüzgar nedeniyle bazı ilçelerde ağaçlar yola devrildi, Pendik Ertuğrul Gazi Mahallesi Şair Nedim Sokak'ta ise bir binanın çatısı uçtu.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63