Nemrut Dağı Zirvesinde Bakır Sergisi

Nemrut Dağı Zirvesinde Bakır Sergisi

Samsatlı kadınlar kendi elleriyle işledikleri ürünleri Nemrut Dağı'nda sergileyerek, yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sundu.


Samsat Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütülen ve GAP Kırsal Kalkınma Başkanlığı tarafından finanse edilen ‘Bakır Kınalı Ellerde Can Bulsun’ projesi kapsamında, Samsatlı bayanlar ürettikleri bakır işleme eserlerini Nemrut Dağı'nda sergileyerek, tarihi bir mekanda, otantik görünüme sahip eserleri buluşturdular.
Nemrut Dağı’nın zirvesinde heykelleri bulunan Kral I. Antiochos, Kommagene tanrıçası Fortuna Thyce, tanrı Zeus, tanrı Apollo ve Heracles'in figürlerini bakır tabaklara işleyen Samsatlı kadınlar, bakır işlemeciliğini Samsat ilçesi ile özdeşleştirmeye çalışırken, aynı zamanda Nemrut'un tanıtımını da yapmak istediklerini belirtiyorlar.


Nemrut Dağı'nda yer alan heykellere ve bayanların işledikleri bakır sini, saat ve çeşitli mutfak ve süs eşyalarına hayran kalan turistler bol bol fotoğraf çekerek bu güzellikleri ülkelerine taşıdılar.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Samsat Kaymakamı İsmail Sündük, Samsat ilçesinde bakırcılığın yaygınlaştığını, bayanların bu işten ekonomik gelir elde ettiklerini ve artık Samsat deyince akıllara bakırcılığın geldiğini söyledi. Sündük, "Samsat Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde, İŞKUR desteği ile başlatılan, GAP İdaresi Başkanlığı'nın destekleriyle devam eden kursumuzda bayanların bakır levha üzerine nakış nakış işlenen el emeği, göz nuru bakır işlemesi ürünlerin üretimini yaparak bayanların sosyal ve ekonomik açıdan güçlenerek ekonomik özgürlüklerini kazanmaları, tüketen değil üreten bireyler olmaları ve sosyal hayatta yerlerini almalarını sağlamak istedik. Böylece kısa sürede Samsat ilçemizde bakırcılığı bir istihdam alanı olmasını sağladık. Nemrut Dağı'nda bakır sergisi açarak geniş kitlelere ulaşmak ve bölgemizin tanıtımına katkı sunmak istedik. Projelerimizin yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67