Büyükşehir'den Necip Fazıl anma gecesi

Büyükşehir'den Necip Fazıl anma gecesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türk edebiyatının güçlü ismi Necip Fazıl Kısakürek'i doğumunun 110'uncu yılında şiirleriyle andı.


ANTALYA (AA) - Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Necip Fazıl Kısakürek'in doğumunun 110. yılı dolayısıyla Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde "Anma ve Anlama Gecesi" düzenledi.


Gecede konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, Necip Fazıl Kısakürek'in ilginç bir yaşam hikayesi olduğunu belirterek, "Yahya Kemal Beyatlı'nın öğrencisiydi. Nazım Hikmet ile aralarında iki sınıf vardı. Tarihin en önemli filozoflarıyla tanıştı. Kendisi için milat dediği bir buluşma yaşadı. Zulümlere uğradı ama Türk milleti Necip Fazıl'a 'üstat' diyerek hitap etti" dedi.


Geceye konuşmacı olarak katılan Yavuz Bahadıroğlu, Necip Fazıl Kısakürek'in hayatından kesitler anlattı. Bahadıroğlu, şöyle konuştu:


"Üstat Necip Fazıl, büyük yürekli bir insandır. Üstat'ın kıymetini iyi bilmeliyiz. Bu millet için ıstıraplar çekti. Bu milleti Büyük Doğu Dergisi ile buluşturdu. Onu yaşatmak vicdan borcudur. Tarzını hayatımızın rehberi yapmak vicdan borcumuzdur. Şimdi insanlar şehirleriyle övünüyor. Eskiden insanımız ile övünürdük. Necip Fazıl'ın yolu kıble yoludur. Amelinde eksiklik olabilir ama imanında zerre kadar fire yoktur."


Anma gecesinde sanatçı Aykut Kuşkaya, Necip Fazıl Kısakürek'ın şiirlerinden derlediği şarkıları seslendirdi. Sunucu Cemalettin Tül ise Necip Fazıl'ın şiirlerini okudu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67