Fahrettin Paşa Kahramanmaraş'ta anıldı

Fahrettin Paşa Kahramanmaraş'ta anıldı

Birinci Dünya Savaşı'nda Medine Müdafaası'nın efsaneleşen ismi Fahrettin Paşa Kahramanmaraş'ta anıldı.

Fahrettin Paşa'nın çektiği fotoğraflardan oluşan sergi Kahramanmaraşlılarla da buluştu. Tarihçi Yazar Talha Uğurluel'in de verdiği konferansla Fahrettin Paşa'nın kutsal emanetleri nasıl koruduğu ve savaş boyunca cephelerde nasıl mücadele verildiği anlatıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ndeki serginin açılışını Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz gerçekleştirdi. Fahrettin Paşa denildiğinde akla Medine Müdafaası'nın geldiğini söyleyen Poyraz, cephede ciddi bir mücadele örneğinin sergilendiğini anlattı.

Medine Müdafaası'na ait hatıraların yer aldığı Fahrettin Paşa tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezen davetliler daha sonra yine Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde Sebat Eğitimci ve Yazarlar Derneği (SEYDER) tarafından düzenlenen konferansa katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan SEYDER Başkanı Mahmut Yıldırım, bir dönem kendisine yakışanları yapanlara vefa adına buluştuklarını söyledi.

Yıldırım'ın konuşmasının ardından konferansa konuşmacı olarak katılan Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, Fahrettin Paşa'nın Medine Müdafaası'nı anlattı.

Hicaz Cephesi'nden önce Birinci Dünya Savaşı'nda mücadele verilen cepheleri anlatarak buralarda alınan neticeleri fotoğraflar eşliğinde aktaran Uğurluel, tarihe yolculuk yaptırdı.

Fahrettin Paşa komutasındaki kuvvetlerin yerli halk ve askerlerle Mekke'ye girmeye çalışan düşman askerlerine birlikte büyük bir direniş gösterdiğini anlatan Uğurluel, Fahrettin Paşa'nın kutsal emanetlerin yağmalanmasını engellemek için emanetleri İstanbul'a göndermesini etkili bir biçimde izleyenlere anlattı. (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2009, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66