Karakoç: 'Şiirin zaferi ana dille olur'

Karakoç: 'Şiirin zaferi ana dille olur'

Ünlü şair Bahattin Karakoç, son zamanlarda sağ-sol ayrımını kaldırmak için şiirde bir boşalma yaşandığını ifade ederek, "Şiirin zaferi ana dille olur. Her dilden bir şeyler katarak şiir yazmak çok ucuz bir iş" dedi.

Türk şiirinin önemli isimlerinden biri olan Kahramanmaraşlı şair Bahattin Karakoç, kültür yozlaşmasının hızla arttığını dile getirerek, bunu da internet ve bilgisayara bağladı. Karakoç, "Sadece internet ve bilgisayar kolaycı bir kültür olur. Türkiye genelinde bu var. Çok büyük tantanalarla hazırlanan şiir etkinliklerine katılıyorum. Oralarda da gördüğüm bu. Dinleyiciyle panele katılanların sayısını neredeyse aynı. Bir erozyon var" dedi.

Türkiye'de şair damarının hiç kurumayacağını kaydeden Karakoç, "Şimdi bakıyorsunuz bir damar bulabilir miyiz diye nabzını tutuyorsunuz ama umut veren bir tek imzaya rastlayamıyorsunuz. Ama bugün olmazsa yarın olur. Mutlaka olur. Bu damar kurumaz. Yer altı ırmağı gibidir. Boşluğu yakalasın yeter ki bu böyle gitmez" şeklinde konuştu.

Şiirin zaferi ancak ana dille olur diyen Karakoç şunları söyledi:
"Ana dilini beceremeyen böyle her dilden bir şeyler katarak şiir yazmak çok ucuz bir iş. Bunu maalesef kullanıyorlar. Hem şiire hem de ana dile büyük zarar veriyorlar. Bir şiire bakıyorum. Şairimiz Latince kullanmış, İngilizce kullanmış Arapça kullanmış. Bir aşure olmuş. Bunu yazan genç ne yapıyor. Her yerden makaslayarak şiir oluyorsa bu çok kolay."

Son zamanlarda sağ-sol ayrımını kaldırmak için şiirde bir boşalma yaşandığını savunan Karakoç, "Ortak bir şablona doğru gidiş var. Şiirin dilini bulduk diye iddia edenler var. Okuyorsun şiirde bir tek mısra bile bulamıyorsun. Özellikle 80 öncesi sağ ve sol şairler çok okunuyordu. Ama ikisi de ideolojikti. Özellikle dil ile oynanıyor. Dilini sevdiremezsiniz başkası hiç kimse sevdiremez. Dil kalmadı. Geçmişini bilmeyen bugünü de idrak edemeyen bir şairin bir sanatın o topluma yararı olmaz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2009, 06:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63