MEB'den okul servislerine uyarı

MEB'den okul servislerine uyarı

Milli Eğitim Bakanlığınca, okul servis araçlarına taşıma sınırı üzerinde öğrenci alınmaması ve şoförlerin ehliyetlerinin ceza kayıtlarının takip edilmesi talimatı verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül, bakan adına valiliklere gönderdiği genelgede, ''Öğrenci taşıma hizmetlerini düzenli ve güvenli hale getirmek, bu amaçla taşıma yapacak gerçek ve tüzel kişilerin yeterlilik ve çalışma şartlarını belirlemek'' amacıyla Ağustos 2007'de yönetmelik yayınlandığı anımsatıldı.

Yönetmeliğin ilgili hükümlerine yer verilen açıklamada, ''Öğrencilerin emniyet ve güven içinde rahat bir ortamda ulaşımlarını sağlamak'' amacıyla öğrenci taşıma hizmetlerinin yerine getirilmesinde şu hususlara dikkat edilmesi istendi:

Öğrenci servis araçlarında okul öncesi ve ilköğretim öğrencileri için mutlaka bir ''rehber personel'' bulundurulmalı. Yönetmelikte tanımlanan ''taşıma sınırı'' üzerinde öğrenci taşınmasına izin verilmemeli.

Belirtilen güzergahın dışına çıkılmasına ve araçlara öğrenci dışında yolcu alınmasına izin verilmemeli.

Rehber personelde şoförlerde aranan nitelikler aranmalı. Yeni başlayacak rehber personel valiliklerce, il emniyet, il milli eğitim ve ulaştırma
bölge müdürlükleri ile gerekli koordinasyon sağlanarak mahalli hizmet içi kurslardan geçirilmeli.

Okul servis araçları kiralama komisyonunca ilgili emniyet birimlerinden sözleşmeden önce ve dönem başlarında şoförlerin ehliyetlerinin ceza kayıtları istenmeli ve takip edilmeli.

Şoförlerde ''Yurt İçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi'' tercih edilmeli.

Servis araçlarının ''Araç takip tanıtım sistemi'' ile donatılması teşvik edilmeli.

Servis araçlarının takip ve denetiminde trafik denetleme şube müdürlükleri ile karşılıklı işbirliği yapılmalı.

Yapılan denetimlerin sonucundan meslek odalarına, okul aile birliklerine ve okul yönetimlerine bilgi verilmeli.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2009, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63