Şiddete dikkat çekecekler!

Şiddete dikkat çekecekler!

Maltepe Üniversitesi uluslararası öğrenci kongreleri, fen-edebiyat fakültesinin 'şiddet' konulu kongresiyle sürüyor.


Maltepe Üniversitesi, gelenekselleştirdiği Uluslararası Öğrenci Kongreleri 4.yılında.
Sırasıyla Güzel Sanatlar Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu ve Eğitim Fakültesi öğrencileri, yurtdışından gelen akranlarıyla birlikte, alanlarıyla ilgili sorunları mercek altına alan çok çarpıcı çalışmalar yaptılar.
Güzel Sanatlar Fakültesi, sanatın günlük yaşamdaki yansımalarına dikkati çekerken, Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri, hemşirelik konusunu, günümüzün en yakıcı sorunlarından biri olan göç ve sağlık bağlamında değerlendirdiler.
Öğrenciler içinde bulunduğumuz bölge başta olmak üzere, zorunlu göçlerin yol açtığı sorunların neden olduğu sağlık sorunlarını ve bu sorunların çözümünde hemşireliğin rolünü ele aldılar.
Eğitim Fakültesi öğrencileri ise yurtdışından gelen konuk öğrencilerle bilgi toplumuna geçişte teknolojinin önemine ve bu çerçevede yeni öğretmen profiline ilişkin çalışmalar yaptılar.
Önceki yıllarda sırasıyla, “Toplumsal Cinsiyet”, “Bağımlılık”, “Gençlik” konusunu ele alan Fen-Edebiyat Fakültesi bu defa 7-8 Nisan günlerinde 12 ülkeden gelen konuk öğrencilerle birlikte “Şiddet” konusunu ele alacak.
Kongrenin özgün başlığı “On Violence” olarak belirlendi.
Kongre, Marmara Eğitim Köyündeki Marma Hotelde yapılacak.
Kongredeki sunumların özetlerini içeren kitapta yer alan bildiriler, şiddet konusunun günümüz dünyasının en çarpıcı sorunu olmayı artarak sürdürdüğünü bize bir kez daha gösteriyor.
Bildirilerde işlenen konular arasında “kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet”in yanı sıra, “sığınmacı ve mülteci krizinden doğan şiddet”, “kültürel normlarla ilgili şiddet”, “doğaya karşı şiddet”, “yeni nesil teknolojilerle kurgulanan video oyunlarındaki şiddet” konularına yer veriliyor.
Kongre sırasında Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezince yine öğrencilerinin desteğiyle hazırlanan fotoğraf sergisi de izleyicileriyle buluşacak.
Fen-Edebiyat Fakültesi Uluslararası Öğrenci Kongresi'nin tüm ayrıntıları sosyal medya sayfalarından izlenebilecek.

 
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 06:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63