200 bin işsize istihdam garantili kurslar başlıyor!

200 bin işsize istihdam garantili kurslar başlıyor!

Hükümetin işsizliği sonlandırma çabaları meyvelerini vermeye başladı. Yeni bir eğitim projesiyle her yıl yaklaşık 200 bin kişiye meslekî kurslar verilecek. Ayrıca katılımcılara aylık 360 lira da ücret ödenecek. İşsizlik sorununu bitirmeden terörü yüzde 100 çözmenin mümkün olmadığını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Terör ve işsizliği gündemimize aldık." dedi.

İşsizlere ekmek kapısı açacak yeni bir proje daha başladı. Mesleki eğitimde yeni model getiren sistemle her yıl yaklaşık 200 bin kişiye iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikler kazandırılacak. Katılımcılara, staj süresince günlük 15 lira aylık 360 lira ücret ödenecek. 5 yılda 1 milyon kişinin beceri kazanmasını hedefleyen çalışmaya katılan kursiyerler, günlük 15 TL ücret alacak. Sigortaları da İşkur tarafından yatırılacak.

Uzmanlaşma Meslek Edindirme Merkezleri Projesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı toplantıyla tanıtıldı. Projenin çıkış noktasında nitelikli eleman ihtiyacı yatıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı 600 oda ve borsa temsilcisine 'Yeni alacağınız işçilere mesleki eğitim verilirse ilave istihdam sağlar mısınız?' diye soruldu ve katılımcıların yüzde 80'i 'evet' cevabı verdi. Bu ihtiyacı karşılamak maksadıyla kamu ve özel sektör işbirliğiyle işsizler ekmek kapısını aralayacaklar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düşüşe geçen işsizliğin mayıs-haziran-temmuz aylarında daha da azalacağını söyledi. Dünyanın birçok ülkesinde artış eğiliminde olan işsizliğin Türkiye'de düşüş eğilimine girdiğine işaret eden Tayyip Erdoğan, krizle hızla artan ve yüzde 16,1 ile yüksek seviyelere ulaşan işsizlik oranlarının bu tarihten itibaren alınan önlemlerle Nisan 2010'da yüzde 12'ye düştüğünün altını çizdi. İşsizliğin terörün de önemli nedenlerinden olduğunu dile getiren Recep Tayyip Erdoğan, herkesin üzerine düşmesi gereken bir konu olarak tanımladı. İşsizliğin kendilerinden önce yanlış istihdamın, ekonomi politikalarının ortaya çıkardığı bir sorun olduğunu kaydeden Erdoğan, "Mesleki eğitimin ideolojiye kurban edilmesinin önemli nedenlerinden biridir işsizlik. İşsizlik çözülmeden terörü yüzde 100 çözmemiz mümkün değildir. İşsizlik çözülmeden, göç, geri kalmışlık, bölgesel gelişmişlik farkları çözülemez. Bir yandan terör meselesini, bir yandan da işsizliği gündemimize aldık üzerine gidiyoruz." şeklinde konuştu.

Projenin detaylarını anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ilk aşamada pilot olarak seçilen 19 ilde uygulama yapılacağını söyledi. 19 ilde ve ilgili TOBB sektör meclislerinde anket çalışmaları ve odak grup toplantıları yapılacağını ifade eden Başkan Hisarcıklıoğlu, bu ihtiyaçlar doğrultusunda kurslar açılacağını bildirdi. Ardından buna uygun mesleki ve teknik eğitim programları hazırlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 111 teknik ve endüstri meslek liselerine 106 milyon liralık makine-teçhizat yatırımı yapılacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, eğitilen tüm işsizlerin oda üyesi işyerlerinde staj göreceğine vurgu yaptı.

ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2010, 06:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63