Balduk; 'İstihdamdaki düşüşler can sıkıcı'

Balduk; 'İstihdamdaki düşüşler can sıkıcı'

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk, Kahramanmaraş’ın sanayideki enerji tüketimi ve ihracatta tolere edilecek seviyede düşüş olduğunu belirtirken, istihdam yaşanan düşüşün can sıkıcı olduğunu söyledi.

KATSO’nun 2. olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıya küresel kriz nedeniyle finansman sıkıntısının yaşandığı bugünlerde kredi ve hibe desteği sağlayan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan ile Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Hikmet Kurnaz konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda oda çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen KATSO Başkanı Mehmet Balduk, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu zor süreçte en sıkıntılı konuların başında finansman konusu geliyor. Özellikle KOBİ’lere yönelik çalışmalarda şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz iki kurumun başkanlarını burada ağırlamaktan dolayı da memnuniyet duyuyorum. Bizi kırmayıp geldikleri içinde kendilerine teşekkür ediyorum. KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu, KOBİ’ler için olmazsa olmaz kurumlardandır. Bu kurumlarla ilgili merak ettiklerinizi ve aksayan konularda çözüm önerileriniz varsa iletin. Neticede onlarda bizlerde sektöre katkı sağlamak için buradayız.”dedi.

Konuşmasında Kahramanmaraş’ın turizm bölgeleri arasında yer alması gerektiğini tekrarlayan Balduk, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’u Kahramanmaraş’a davet ettiklerini, mayıs ayı içerisinde profesyonel bir ekiple gelerek kentin turizm potansiyelinin ortaya konması için ciddi bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Sanayide 2009 yılının ocak ve şubat ayı rakamları hakkında bilgi veren Balduk, sanayide enerji tüketimi ve ihracatta düşüşün tolere edilecek seviye olduğunu belirtirken, istihdamda yaşanan düşüşün kaygı verici olduğunu söyledi.

Balduk, şöyle konuştu: “2008’in ekim ayından bu güne krize direndiğimiz, Kahramanmaraş’ın kurtuluş savası gibi ciddi bir savaş veriyoruz diye övünüyorduk. Hala da övünüyoruz. Ama 2009 yılının ocak ve şubat ayı rakamları iyi değil. Sanayideki enerji tüketimi çimento fabrikalarını saymazsak yüzde 8,1 düşüş var. Çimentoların tüketimini dahil edersek yüzde 10.6 artış var. 1994 yılından bu güne kadar her yıl en az yüzde 20 artmıştı. 2006 ve 2007 yılında yapılan yatırımlara da güvenerek 2009 yılında yüzde 30 artış bekliyordum. Ancak küresel kriz bunu maalesef engelledi. İhracat rakamlarında ise 2008 Ocak ayı ile 2009 Ocak ayı karşılaştırılmasında Türkiye genel ihracatı yüzde 27,9 oranında düşerken, Kahramanmaraş'ta yüzde 3,9 artış oldu. Şubat ayında ise Türkiye’de yüzde 35,1 düşüş varken, Kahramanmaraş'ta yüzde 6,9 düşüş var. Bu rakamlar tolere edilebilecek seviyede. Ancak istihdamdaki rakamlar can sıkıcı. 2008 sonunda 84 bin 573 olan istihdam 2009 yılının ocak ayında 77 bin 143’e, şubat ayında ise 74 bin 838’de düştü. İstihdamda yaklaşık on bin kayıp var. Mart ayı daha sıkıntılı geçecek gibi görünüyor. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen olumlu sinyaller de gelmeye başladı. ABD’de uzun süredir ilk defa perakende satışlarında bir artış oldu. Yine global taşıma endeksinde yükselme var. Çok dibe vurduğu için mecburen biraz yükselebilir diye düşünebilirsiniz. Ama dünya ticaretinin ufak ufak başladığını gösteriyor. Bankaların da bazı işletmelere kredi teklifinde bulunduğunu da duyuyorum. Umarım bu olumlu işaretler gelmeye devam eder. Bu krizi daha fazla yara almadan atlatırız. El ele verip, verimliliği iyi kullanarak, yeni pazarlar bularak, yardımlaşarak bu günleri aşacağız.”

KOSGEB Genel Başkanı Mustafa Kaplan, konuşmasına “Kahramanmaraş Anadolu’nun önemli KOBİ merkezlerinde biri. Girişimci ruhu yüksek olan bir ilimiz. Bizler de bu tip illerimizi önemsiyoruz. Kahramanmaraş’ın pozitif enerjisinin çevre illere ve Türkiye’mize bir şekilde etki edeceğine inanıyoruz.”ifadeleriyle başladı. Konuşmasına KOSGEB’in sağladığı kredi imkanları hakkında bilgi vererek devam eden Kaplan, kredilerin yanında hibe desteği de verdiklerinin altını çizdi. KOBİ’lere daha iyi hizmet vermek için yeni bir yapılanma içerisinde oldukları bilgisini veren Kaplan, hibe miktarlarının da artacağını belirtti. Küresel krize de değinen Kaplan, “Krizden ister istemez etkilendik. Ama biraz erken etkilendik. Bunda bazı olumsuz haberlerin bu süreci tetiklediğini düşünüyorum. Normalde bizim hem mali yapımız hem finans sektörümüz gayet iyi durumda. Çoğu gelişmekte olan ülkeye bakıldığında çok artılarımız var. Gel gelelim ki krizin finans sektöründen vurması beklenirken, reel sektöre etkisi oldu. Daha sonra da bazı gereksiz ve lüzumsuz şartlar krizin bize hızlı şekilde etki etmesine neden oldu. Aslında ülkemiz açısından bakıldığında böyle bir kriz yaşamadık. Biz krize girdiğimizde muhakkak dışarısı iyi oluyordu. En azından toparlanma sürecimiz biraz daha hızlı oluyordu. Ama bu kez iki tarafta da bozulma var. İhracatçı da zor durumda. Ama şunu da bilmek gerekiyor ki, hiçbir kriz sürekli olmamış. Bir araştırmacı tarafından kriz süreleri incelediğinde hiçbir kriz, 18 ayı geçmemiş. Biz 4-5 aydır bu krizi yaşıyoruz. Belki yarıladık, belki sonuna yaklaştık. KOSGEB ve bakanlık olarak KOBİ’lerin bu zor süreci az hasarla atlatmasını sağlamak için önemli tedbirler almaya çalıştık. Ancak bilmemiz gerekiyor ki, bu kriz de bitecek. Yarın bu krizden nasıl bir yol haritası çıkaracağız bunu düşünmemiz gerekiyor. KOSGEB, bu günlerde size ne gibi destek sağlayacak, gelecekte size nasıl hizmet edeceğiz onun çalışması içerisinde. İnşallah kısa sürede bu çalışmaları tamamlayarak gelecekte size daha iyi hizmet edeceğiz.”dedi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, bir sunum yaparak kredi garanti fonu hakkında bilgi verdi. KGF’nin 1993 yılında kurulduğunu belirten Kurnaz, KOBİ’lere destek programı içerisinde teminatlandırmayı tamamlayan bir unsur olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Kurnaz, KGF’nin kredi kuruluşu olmadığını, kredi veren kuruluşlara KOBİ’lerin lehine kefil olmak suretiyle finansmana erişim imkânlarını sağlayan bir kefalet kuruluşu olduğunu vurguladı. KGF’nin 2008 yılının ikinci yarısından itibaren daha fazla önemsenmeye başladığını dile getiren Kurnaz, “KGF, Türk bankacılık sistemi içerisinde krediler hacmi içerisinde ve gayri safi hasıla içerinde pek önemli bir büyüklük göstermemektedir. Hacimsel olarak Türk bankacılık sisteminde kredi hacminin on binde 5, milli gelirde ise on binde 2 gibi orana sahip. Bunun nedeni KGF’nin, 2008 yılına kadar pek bilinmiyordu. Etkin bir çözüm yolu olarak görülmüyordu. Özellikle 2008 in ikinci yarısından itibaren KGF, Türk bankacılık sistemi tarafından benimsenir olmaya başladı.”dedi.

Toplantı soru-cevap kısmının ardından sona erdi. KATSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz’a el işi ibrik hediye etti. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2009, 11:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
coskun cesur
coskun cesur - 13 yıl Önce

SAYIN BALDUK ÇIKARMAYIN CANINIZ SIKILMASIN.YOKLUĞU PAYLAŞIN BİRAZ BU İNSANLARI YOK PAHASINA YILLARCA ÇALIŞTIRMADIMI SANAYİCİLER BİRAZDA YOKLUKTA SİZ FEDAKARLIK YAPIN.SAMİMİYET GEREK BU İŞLERE. KAHRAMANMARAŞ'TA KÖLE ÇALIŞTIRIYOR SANAYİCİLER İŞÇİ DEĞİL.

SIRADAKİ HABER

banner67