Borsa rekor üstüne rekor kırdı

Borsa rekor üstüne rekor kırdı

Özellikle yurtdışı piyasalarında yaşanan olumlu havanın da etkisi ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, rekor üstüne rekor kırdı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Bileşik Endeksi, tarihinde ilk kez gün sonu kapanışında 59.000 puanın üzerine çıkarak 59.185,30 puandan tüm zamanların rekoruyla kapandı.

Böylece Bileşik Endeks, 7 Nisan Çarşamba günü kapanışta 58.645,61 puanla kırdığı tüm zamanların rekorunu iki gün sonra yenilemiş oldu.

Endeks ilk kez 59.000 puanı aşarken seans içinde ulaşılan 59.592,87 puanla seviye de yeni bir seans içi zirve rekoru olarak kaydedildi.

İMKB'de işlem gören hisse senetleri bugün günlük bazda ortalama yüzde 1,32 oranında değer kazandı.

İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 150,83 puan artarak 59.185,30 puandan kapandı. Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer artışı yüzde 0,26 oldu.

İlk seanstaki 622,42 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 773,25 puan yükseldi.

Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,32 değer kazandı.

YURTDIŞINDAKİ OLUMLU RÜZGAR İÇERDE DE ESİYORABD'de perakende şirket satışlarının artış göstermesi borsaların Yunanistan baskısını atarak artış göstermesini de beraberinde getirdi. Vadeli ABD endeksleri ile Avrupa borsalarındaki alıcılı seyir İMKB'ye de yansıdı. Bankacılık sektörü öncülüğünde yükseliş kaydederek, rekor seviyelere yükselen borsa 59.185,30 puandan kapandı.

"SAĞLIKLI BİR YÜKSELİŞ DEĞİL"

İş Yatırım'dan Uzman Ömer Ayaydın, İMKB'de 60.000 seviyesine doğru hareket yaşanmasının beklendiğini ifade ederek, piyasanın bunun hazırlığı içinde olduğunu kaydetti.

Ömer Ayaydın, Garanti Bankası ve İş Bankası C gibi tahtalarla bu hareketin yapılacak gibi göründüğüne değinerek, şöyle konuştu:Piyasada şu anda alım iştahı var. Ancak yükselişe baktığımızda, harekete sadece bankaların dahil olduğunu gözlüyoruz. Genele yayılan bir alım yok. Yükselişin sağlıklı olması için alımların genele yayılması ve yüksek hacimle gerçekleşmesi olması gerekiyor. Şu anda bu yönde bir hareket gözlemiyoruz. Dolayısıyla İMKB'nin tam olarak sağlıklı bir şekilde çıktığını söyleyemiyoruz.

Aşağı seviyelerden alanlar için 60.000-61.000 bölgesi satış fırsatı oluşturabilir. Piyasa biraz yoruldu gibi görünüyor. Fiyat kazanç oranları 11'lerin üzerine çıktı. Son bilançolardan sonra 8-9'lara inmişti. Piyasanın bir miktar pahalandığı izlenimini buradan da alıyoruz."

DOLAR YENİDEN 1.50'NİN ALTINA İNDİ

İstanbul serbest piyasada, kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,4910 liraya, avronun satış fiyatı 2,0030 liraya geriledi.

Alınan bilgiye göre, piyasanın kapanışı itibariyle Kapalıçarşı'da 1,4870 liradan alınan dolar 1,4910 liradan, 1,9980 liradan alınan avro 2,0030 liradan satılıyor.

Serbest piyasada dünkü kapanışta 1,5070 lira olan dolar güne 1,5030 liradan, 2,0080 lira olan avro 2,0040 liradan başlamıştı.

FAİZ YÜZDE 8,93'TEN KAPANDI

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 16 Kasım 2011 vadeli, bugün valörlü tahvilin bileşik faizi, önceki kapanışa göre 0,14 puan düşerek yüzde 8,93'ten kapandı.

Bu tahvilin basit getirisi yüzde 9,17 oldu.

Bu kağıdın önceki kapanıştaki basit getirisi yüzde 9,32, bileşik getirisi yüzde 9,07 olmuştu.

KOTASYONLAR

Bankalararası piyasada dolar kotasyonları, alışta en düşük 1,4845 lira, en yüksek 1,4910 lira, satışta en düşük 1,4930 lira, en yüksek 1,4970 lira seviyesinde bulunuyor.

REPO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında 3 gecelik işlemler en düşük yüzde 6,50, en yüksek yüzde 6,60 ve ortalama yüzde 6,52'den yapılıyor.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,3386, sterlin-dolar paritesi 1,5357, yen-dolar paritesi ise 93,67 düzeyinde seyrediyor.

ALTIN, SON 5 HAFTANIN ZİRVESİNDE...

24 ayar 1 gram altının fiyatı 55,60 liraya yükselerek son 5 haftanın zirvesine çıktı.

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altının 58,50 lira ile 4 Aralık 2009'da zirve yaptığını hatırlatarak, ondan sonra 2 Mart'ta 55,75 lira, 3 Mart'ta 56,25 lira olduğunu, bugün de 55,60 liraya yükseldiğini belirtti.

Bu seviyenin mart başından bu yana yaklaşık son 5 haftanın en yüksek seviyesi olduğuna dikkati çeken Yıldırımtürk, şunları kaydetti:

"Fiyatın bu noktaya gelmesinde ellerinde altın bulunduran altın fonlarının spekülatif işlemleri ve yorumlarının etkisi var. Dün akşam petrol fiyatı gerilemesine rağmen altının bugün bu paralelde seyir izlemediğini görüyoruz. Türkiye'de ana para korumalı altın fonları oluşturuldu. Ama buna rağmen fonlara pek alıcı gelmiyor. Alıcı gelse, yüksek fiyattan satsalar altın çok daha hızlı düşecek. Ama ellerinde mal olduğu için, mala alıcı getiremedikleri için fiyat katılığı devam ediyor. Ancak önümüzdeki 3 ay içinde altın fiyatlarının dünyadaki üretim artışı, iyimserliğin artması gibi etkenler düşmesine etki edecek."

İçerdeki fiyatın biraz dolar/TL seviyesine de bağlı olduğunun altını çizen Yıldırımtürk, şöyle konuştu:

"Altının fiyatında bugünkü seviye son 5 haftanın en yüksek seviyesi. Bu seviyelerden geri dönüş bekliyoruz. Düşüş olabilir. Fiziki olarak talep çok zayıf. Ayrıca 1,150 dolar ile hesap edildiğinde burada oluşan dolar bazlı kilogram fiyatı dış piyasa fiyatının 100 dolar daha altında. Örneğin içerde bir kilogram altının fiyatı 36 bin 800 dolar olması gerekirken, şu anda 36 bin 700 dolar. Dolayısıyla bu, fiziki talebin oldukça zayıf olduğunun göstergesi. Böyle olunca da yatırımcı altın almak yerine beklemeyi tercih ediyor."

"ALTININ FİZİKİ İŞLEMLERİ DURMA NOKTASINA GELDİ"

Platin ve paladyumdaki fiyatların da yüksek olduğuna dikkati çeken Yıldırımtürk, bu yükselişin de üretimden kaynaklandığını, bunun dünyada üretimin başladığını gösteren yükseliş olduğunu, özellikle demir-çelikte başlayan fiyat hareketliliğinin sanayide kullanılan madenlere de yansıdığını söyledi.

Bugünkü fiyatın geçen seneki fiyata çok yakın olduğunu hatırlatan Yıldırımtürk, geçen sene yılın ilk çeyreğinde satanların şu anda fiyat düşmesini beklediklerini, satıcı olanların da yükseleceği beklentisi içinde olduklarını, iki tarafın beklemesi nedeniyle altının fiziki işlemlerinin durma noktasına geldiğini ifade etti.

"HURDA DÖNÜŞÜ ŞU ANDA YOK"

İstanbul Altın Rafinerisi Başkanı Özcan Halaç da altında hurda dönüşünün şu anda olmadığına dikkati çekerek, yurtdışında avronun değer kaybetmesi, Yunanistan'daki sorun ve dolara olan güvensizliğin altının fiyatını yükselten nedenler arasında yer aldığını kaydetti.

Türkiye'de altının ons'u dolar üzerinden hesaplandığı için buradaki fiyatın bir süredir stabil seviyede olduğunu ifade eden Halaç, krizle beraber kağıt paralara olan güvenin azalmasının ve bu güvenin tam olarak geri gelmemesinin altına olan talebi gün geçtikçe artırdığını söyledi.

Halaç, Türkiye'de yastık altında 175-180 milyar dolarlık 5 bin ton altın olduğunun tahmin edildiğine değinerek, "Dolayısıyla Türk halkı hiçbir şey yapmasa altının değer kazanmasıyla zenginliğini artırıyor" diye konuştu. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2010, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66