Et spekülatörüne 1 hafta süre!...

Et spekülatörüne 1 hafta süre!...
Et sektörü temsilcileri ile toplantı yapan Tarım Bakanı Eker, et fiyatlarının normal düzeyine dönmesi için bir hafta süre verirken açık gözdağı verdi. Eker, bu süre sonunda bir hareket olmazsa önlemlerini tek tek devreye sokacaklarını söyledi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarının jet hızı ile yükselip kıymanın bile 30 lirayı bulması üzerine duruma el koydu. Eker, hafta sonu olayın tüm taraflarını topladı ve "Artık bu noktada biz tüketicinin hakkını ve hukukunu koruruz. Her türlü tedbiri alırız" dedi. Eker, sektöre et fiyatlarının normal düzeyine dönmesi için bir hafta süre verdiklerini, bu süre sonunda bir hareket olmazsa önlemlerini tek tek devreye sokacaklarını söyledi.

Parlamentoda bazı gazeteciler ile sohbet eden Eker, geçen hafta sonu etle ilgili bütün sektörleri topladığını, kasaplar, büyük marketler, üreticiler ve tüketicilerin bir araya geldiğini söyledi.

BESİCİLER BEKLİYOR

Eker, 2002-2009 arasında et fiyatlarının aslında enflasyonun altında kaldığını belirterek, "Bugünkü fiyatlar ise ilk kez enflasyon artışına yakın bir artış kaydetti. Ama bu fiyatın üzerine çıkarsa gereken tedbirleri alacağımız konusunda son kez uyarıda bulundum. Ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Büyük baş hayvan sayısında aslında artış olduğuna dikkat çeken Bakan Eker şöyle devam etti: "Ama et fiyatları artıyor. Kurban Bayramı'ndan beri üç kez sayım yaptık. Aralık sonunda bir milyon 717 bin, 15 Şubat'ta 2 milyon 90 bin, geçen hafta 2 milyon 200 bin hayvan olduğu çıktı. Yani materyalde sıkıntı yok. Sorunun birinci nedeni besiciler et fiyatları biraz daha yükselsin de daha fazla kar edeyim diye bekliyor. Bu bir istismardır. Pirinçte alınan tedbirler et için de alınacak." 'Pirinç yok' diyerek geçen yıl fiyat artıran spekülatörlere karşı TMO devreye sokularak ithal ucuz pirinç satışına yönelinmişti.

17 liraya kıyma olmaz

Eker, Et Balık Kurumu'nda kıymanın kilosunun 19.5 lira olduğunu ve kurumun kâr da ettiğini söyledi. Eker, "Ama bakıyorsunuz kıymayı 30 liraya da 17 liraya satan da var. 17 liraya satanlara yönelik denetim başlattık. Çünkü 17 liraya kıyma olamaz. İçine başka şeyler karıştırılmış demektir" dedi.

'Ucuz et için uygun dozda ithalat yapalım'

İstanbul Ticaret Borsası (İTB) Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz, et ve et ürünleri üretimi ile ticaretinde yaşanan sıkıntılardan, damızlık ve kesimlik canlı hayvan ithalatının gereken dozda gerçekleştirilmesi ile kurtulunabileceğini bildirdi. Kopuz, İTB'nin Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "ABD'de yıllık kişi başı et tüketimi 116.7 kilogram, Arjantin'de 99.5 kilogram Türkiye'de ise yalnızca 18.6 kilogram. Tüketimin artmasını sağlayabilecek fiyat düzeylerine ulaşmak için gerekeni acilen yapmalıyız" dedi.

Sabah/Zübeyde YALÇIN

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66