'Gayrimenkul her dönemde en karlı yatırım aracı'!

'Gayrimenkul her dönemde en karlı yatırım aracı'!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı D.Gökhan Taş, yatırım aracı olarak altın ya da mevduatın piyasalardaki değişen koşullara göre karlılığı artan ya da azalan bir ivme gösterdiğini belirterek, her türlü piyasa koşulunda neredeyse her zaman artan bir karlılık getiren tek yatırım gayrimenkul olduğunu söyledi.Geçtiğimiz yıl gayrimenkul sahibi olanlara 1 milyon 289 bin kişi daha eklenirken en fazla emlak alınan kent ise İstanbul olduğunu bildiren Taş, “Sektör hız kesmeden büyümeye devam ediyor.
Gayrimenkulde bu yıl 1,5 milyon satış adedine ulaşacağını öngörüyoruz’’ dedi.
Sektör geçen yılı yüzde 10 büyüme ve yüzde 20 fiyat artışıyla kapattığını belirten Taş, “Geçen yıl elde edilen bu büyümenin faiz oranları 1,20 seviyelerinde olmasına rağmen gerçekleşti.
Faizler 0.75-85 bandına düşürülürse bunun sektöre çok olumlu etkisi olacaktır.
Nakitle dönen piyasanın bu şekilde krediyle dönmeye başlaması, hem satış adetlerine ciddi artış getirecek, hem de gayrimenkulü daha da cazip bir yatırım aracı yapacaktır.
Merkez Bankası'nın konut fiyat endeksine göre Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, bir önceki yıla göre yüzde 17.5 artış gösterdi.
Gayrimenkul, en önemli yatırım, kazanç, getiri aracı olmaya devam ediyor.
Ben 2016 sonu itibariyla 1 milyon 500 bine yakın bir gayrimenkul satışının olacağını tahmin ediyorum.
Köprülere yakın ya da sahil şeridindeki yerler, merkezi semtler daha yüksek kira getirisi sağlıyor.
Nitelikli konut projelerinin yer aldığı Esenyurt ve Beylikdüzü gibi ilçeler, orta ve dar gelirlilerin konut sahibi olma imkanı bulduğu yerler olarak öne çıkıyor.
Markalı projeler ise şehrin çeperlerinde yer alan semtlere prestij kazandırıyor ve konut almak isteyenler için çekim merkezi haline getiriyor” ifadelerini kullandı.
.“GELECEK YILLARDA BALIKESİR VE BURSA ÇOK FAZLA DEĞER KAZANACAK”
Gayrimenkul sektörünün kalbi İstanbul olmasına rağmen, gelecek yıllarda Balıkesir ve Bursa’nın da çok fazla değer kazanacağını belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr.
Gökhan Taş, yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin, metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğine, bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “1 milyon TL’lik daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır.
Ara kat tercih etmeliler.
Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur.
Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur”.

 
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63