"Hapis kaldırılırsa 'çek' sıradan evraka dönüşür"

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, hapis cezasının kaldırılması halinde çekin sırada evraka dönüşeceğini söyledi.


Karaküçük, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç ve Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu ile bir araya gelerek gündemdeki çek yasası ile ilgili görüşlerini dile getirdi.


Çekin şu anda piyasada çok önemli alışveriş enstrümanı olduğunu kaydeden Karaküçük, ''Çek karşılıksız olduğu zaman icra takibi yapabiliyor ve çok az sayıda da olsa hapis kararı aldırılabiliyor. Hapis cezası süreci öncesi belli bir oranda ödeme yapmayanı sıkıştırabiliyorsunuz'' dedi


Gündemdeki yasada önemli boşluklar olduğunu savunan Karaküçük, hapis cezasının kaldırılması halinde çekin sırada evraka dönüşeceğini ifade etti.


Çek kullanarak insanların ticaret yaptığını kaydeden Karaküçük şöyle dedi:


''Bu aktörün piyasadan kaldırılması piyasayı da daraltacağı gibi bir çok insanı da mağdur edecektir. Hapis cezası kalkarsa kötü niyetli insanlar çekleri ödemekten kaçabilirler. Bu da ticaret yapan, aldığı çeke karşılık mal veren tüccarı mağdur eder hatta iflasa bile götürür. Bu sebeple çek yasasındaki hapis yaptırımının kesinlikle kaldırılmaması gerekiyor.''


Karaküçük, çekteki hapis cezası uygulamasının devam etmesi gerektiğini ifade ederek, çek hizmeti üreten bankaların da yükümlülük altına alınması gerektiğine işaret etti.


Ak Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Pakdil, Ramazanoğlu ve Güvenç ise işadamlarını dinledikten sonra çözüm önerilerini ilgili yerlere ileteceklerini ifade ettiler.


  


 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2012, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63