"Jeotermal, petrol ve doğalgazdan daha kıymetli"

Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği Başkanı Balat: "Fosil kaynakların bir ömrü var, jeotermal ise uygun koşullarda sürekli kullanılabilir"


GAZİANTEP (AA) - Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği Başkanı Muharrem Balat, jeotermalin petrol ve doğalgazdan daha kıymetli olduğunu söyledi. 


Balat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün elektrik üretimine uygun 18 jeotermal saha keşfettiğini anımsattı.


Bu sahaların bazılarında elektrik üretimine başladığını hatırlatan Balat, bunların kapasitesinin ise 94,2 megavat olduğunu söyledi. Türkiye'nin jeotermalde Avrupa'da birinci, dünyada ise 7'nci sırada olduğunu vurgulayan Balat, yeni santrallerle kapasitenin 1000 megavata ulaşacağını aktardı.


Jeotermali, "Anadolu'nun bağrına asılmış pırlanta" olarak nitelendiren Balat, "Jeotermal, petrol ve doğalgazdan daha kıymetlidir. Çünkü fosil kaynakların bir ömrü var, jeotermal ise uygun koşullarda sürekli kullanılabilir" diye konuştu.


Balat, jeotermal enerjinin ülkeden döviz çıkışını engellediğini kaydetti. 


Jeotermal kaynakların iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Balat, şöyle konuştu:


"Bu kaynağın gelecek nesillere ulaştırılması gerekiyor. Eğer sıcak su yanlış kullanılır veya tekrar kaynağa geri verilmezse kurur gider. Dünyada bunun örnekleri var ve bu konu üzerine önemle duruyoruz."


Elektrik ihtiyacının sadece hidroelektrik ve yenilenebilir kaynaklarından karşılanamayacağını ifade eden Balat, "Türkiye'de nükleer enerjinin üretilmesinin engellenmemesi lazım. Ülkemizin gelişimi devam ettiği sürece nükleer enerjiye olan ihtiyacı daha da artacaktır" diye konuştu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER