Kahramanmaraş’ta İlk Aspir Hasadı Yapıldı

Kahramanmaraş’ta İlk Aspir Hasadı Yapıldı

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde Kaymakamlık ve İlçe Gıda Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında aspir ürününde ilk hasat yapıldı.


Bölgede nadasa bırakılan 400 dekar kuru tarım alanının buğday ve arpadan iki kat daha verimli olan bu ürünü yetiştirmek için çok uygun olduğu bildirildi.


Afşin İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ’Proje Kenti Afşin’ programı kapsamında yetiştirilen aspir bitkisinin hasadı düzenlenen törenle yapıldı. Törende konuşma yapan Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt, aspir bitkisinin önemine değindi.
İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kurt, “İlçemiz tarımında yaygın bir anlayış olan nadasa bırakılan arazilerin nadas olarak kalmayıp milli ekonomiye kazandırılması ve çiftçimize gelir kaynağı olarak dönmesini hedefledik. İlçemizde tarım alanları olarak kullanılan 636 bin dekar arazinin yaklaşık olarak 3’de 1’i sulanabilir arazidir. Geriye kalan 400 bin dekarlık kısım ise kıraç arazidir. Bu kıraç arazilerin büyük bölümünde bir yıl ekim yapıp bir yıl tarlayı boş bırakma yani nadas yapılmaktadır. Aspir bitkisi nadasa bırakılan arazilerde tavsiye ettiğimiz düşünüldüğünde projemizin önemi daha net ortaya çıkacaktır. Aspir bitkisi nadas bitkisi desek de çiftçimizde ’aspir’in buğday ve arpayla karşılaştırdıklarını gördük. İlçe müdürlüğümüz ekiplerimizle yaptığımız analizlerde 100 kilogram ’aspir’in arpa ve buğdaya göre 240-250 kilogram gelir elde edilğini hesapladık” dedi.


Yüzyılın bitkisi olarak adlandırılan Kinoa bitkisinin deneme ekimlerini de yaptıklarını ifade eden Kurt, Kinoa’nın yetişkin insanın bütün gıdalarını karşılayan bir bitki olduğunu söyledi. Kurt, “Medyada süper tahıl olarak nitelendirilen, NASA’nın yaptığı araştırmalarda astronotların gıda ihtiyacı için kullanılan ve astronot gıdası adını alarak meşhur olan bu bitki içerdiği dengeli karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve aminoasitlerle birlikte yetişkin insanın ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak bir bitkidir” dedi.


"NADAS ALANLARI DEĞERLENDİRİLECEK"


Afşin’in tarımsal açıdan Kahramanmaraş’ın en önemli ilçelerinden biri olduğunu belirten Kahramanmaraş İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ise Afşin’in tarımsal açıdan Kahramanmaraş’ın önde gelen ilçelerinden biri olduğuna dikkat çekti.
’Aspir’in kuru tarım alanlarında rahatlıkla yetiştirildiğini belirten Kahramanmaraş İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, ürünün bio-dizel üretiminde de kullanıldığını söyledi. Emiralioğlu, “Bu bitki özellikle bio-dizel üretimi ve yağlı tohum olarak kullanımı, hayvanların beslenmesinde kullanılması gibi değişik alternatif kullanım alanlarının bulunması nedeniyle gözde bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Aspir’in bizim için en önemli avantajlarından bir tanesi kuru tarım alanlarına çok iyi adapte olmuş olmasıdır. Bu anlamda hububat tarımının çok miktarda yapılan ilçemizde nadas alanlarının değerlendirilmesi bakımından biz bölgede aspir tarımının ve buna benzer ürünlerin ekiminin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz ülke olarak yağlı tohumları çok fazla yetiştiremiyoruz. Her birimizin fert olarak bu açığın giderilmesi için yapacağımız çalışma hem kendimiz için hem ilçemiz için hem de ülkemiz için son derece önemlidir. Bu anlamda yapılan ’Her şey için Aspir’ projesi çok önemlidir. Çiftçilerimiz sözleşmeli tarım yapacaklar. Destekleme ödemesi yapacağız. Aspir ekimi yapan çiftçilerimize mazot ve gübre desteklemesini daha fazla yapacağız. Bunun yanında Aspir eken çiftçilerimizi kilogramda 45 lira pirim desteği yapacağız” diye konuştu.


"DÜNYA TOPLUMUNUN İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN ÖNEMLİ"


Buğday ve arpanın alternatiflerinin olduğunu belirten Afşin Kaymakamı Edip Budan da, “Tarım toplumu olarak; özellikle son dönemde gıdanın önemi dünyada anlaşıldıktan sonra alternatif ürünlere gerek çiftçilerin gelirlerinin arttırılması gerekse ülkemiz ve dünya toplumunun gıda ihtiyacının karşılanması için belli ürünlere yönelmek durumundayız. Atadan dededen gördüğümüz uygulamalar var, buğdayı arpayı biliyoruz. Ama bunların alternatifleri var. Ziraat mühendislerimiz nezdinde bu projelerin uygulanması önemli bir şey. Toplum olarak biliyoruz ki önce gözümüzle görmemiz bizim o işi kabullenmemiz için çok önemlidir. Az sonra hasadını yapacağımız ürün defalarca bize anlatılmış olsa bile şuan hasatta göreceğimiz çalışmayı, ürünün kendisi ve rekoltesi şüpheleri olan çiftçilerimize ayrıca önem arz etmektedir” ifadesini kullandı.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63