KATSO Başkanı Karaküçük adaylığını açıkladı...

KATSO Başkanı Karaküçük adaylığını açıkladı...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, önümüzdeki ay içerisinde yapılacak olan seçimlerde KATSO başkanlığına aday olduğunu açıkladı.


KATSO'nun 49. Olağan Genişletilmiş Meclis Toplantısı'nda konuşan ve görevde geçirdiği 2 yılı değerlendiren Karaküçük, yeni seçim döneminin hayırlar getirmesi dileğinde bulundu. KATSO fuayesinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kemal Karaküçük şunları söyledi:


"Sayın Meclis Başkanım, ilimiz Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, KASİAD, KALİDA, TÜMSİAD, MÜSİAD, PANİAD, PAGİAD ve iş dünyamızı temsil eden tüm meslek kuruluşları başkan ve üyeleri, Odamızın değerli Meclis ve Meslek Komitesi üyeleri, basınımızın güzide mensupları,


Kahramanmaraş Ticaret Sanayi Odası ve şahsım adına hepinizi saygıyla selamlıyor hoş geldiniz diyorum.


2012 yılında, dünya ekonomisindeki belirsizlikler, borç krizleri, resesyon beklentileri, Avrupa ekonomisindeki gerileme tahminleri, ulusal ekonomideki not artıran gelişmeler, iç politikamızda yaşanan sıcak olaylar ve değişim sancıları, yanı başımızdaki iç savaş, Ortadoğu’daki siyasi karmaşa ile birlikte bir yılı daha geride bırakarak yeni bir yılda, yeni umutlara doğru yol almış bulunuyoruz. 


Her şeye rağmen geçtiğimiz dönemde, Türkiye dünya ekonomisinin en önemli aktörlerinden birisi konuma gelmiş, 780 milyar Dolar milli hasıla ile dünyanın en büyük 17., Avrupa’nın ise 7. büyük ülkesi olmuştur.


Türkiye, küresel ekonomik krizden en hızlı çıkan ve son dönemdeki küresel ekonomik belirsizlikten en az etkilenen ülkelerden birisi ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi durumundadır.


Son on yıllık dönemde ortalama büyüme oranı %6 olmuştur. 2011 yılında Türkiye ekonomisi %8,5, 2012 yılının 9 ayında ortalama %2,6 büyüme sağlamıştır.


Kişi başına düşen gelir, son 10 yılda 3.500 dolardan 10.450 dolara yükselmiş, satın alma gücü paritesine göre ise kişi başına gelir 16 bin dolara yaklaşmıştır.


IMF raporlarına göre dünyanın en kalabalık 19. ülkesi konumunda olan Türkiye, Dünya Bankası verilerine göre ise Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sonra Avrupa’daki 5. büyük işgücüne sahip bulunmaktadır.


Değerli konuklar; her zaman ve her platformda söylediğimiz gibi, Türkiye çok büyük bir ekonomik ve ticari potansiyele sahiptir.


Türkiye’nin normalleşmesi, demokratik adımların atılması, hukuk reformu ile adalet sisteminin hızlandırılması, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, kaynaklarımızı ve enerjimizi azaltan terörün bitirilmesi ekonomik potansiyelin ortaya çıkarılması bakımından öncelikli alanlardır. 


Ülkemizin dünyada en büyük 10. ekonomi haline gelmesi ve 500 milyar dolar ihracat hedefini yakalaması ancak ve ancak Türk reel sektörünün yatırım, üretim ve ihracat performansına bağlıdır. 


Bu itibarla, her zaman savunduğumuz bir yaklaşımı burada tekrarlamak istiyorum. Türkiye, Türk sanayicisini, Türk esnaf ve sanatkârını, Türk işçisini ve Türk emeğini desteklediği ölçüde ekonomik başarı elde edebilir ve hedeflerine ulaşabilir.


Türkiye’nin ekonomik potansiyeli bakımından Kahramanmaraş’ın çok büyük önemi bulunmaktadır.


Kahramanmaraş tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiden gelerek; bugün sanayi üretiminde kullanılan enerji bakımından, Adana, Kayseri, Denizli, Mersin, Manisa, Eskişehir gibi üretim merkezlerini geride bırakmıştır.


Girişimciliği ile övünen Kahramanmaraş bu unvanını rakamlara da yansıtarak son on yılda 7,5 milyar TL özel sektör yatırımına imza atmıştır. Yılda 6 milyar TL sanayi hasılası ve 2 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmi üretmektedir. Bu rakamları göz önüne aldığımızda Türkiye’nin en stratejik ilk 10 şehri arasında olduğumuzu söyleyebiliriz.


Değerli konuklar, Kahramanmaraş’ın bugün elde ettiği ekonomik başarıyı sürdürmek adına, asıl misyonumuz olan reel sektörün en güçlü sözcüsü olmak ilkesi doğrultusunda, Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım yaklaşık 2 yıllık dönem içerisinde yaptığımız çalışmalarımı sizlerle paylaşmayı arzu ediyorum." 


Karaküçük daha sonra görevde geçirdiği 2 yılda yapılan hizmetleri slayt eşliğinde anlatırken, SİAD Başkanları ile diğer STÖ temsilcileri ve davetliler Karaküçük'ün adaylığını desteklediklerini ifade ettiler. (www.kanal46.com)


 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2013, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67