Maliye'den vatandaşa müjde!

Maliye'den vatandaşa müjde!

Küresel krize rağmen faizlerin tek hanede kalmasının ardından Maliye Bakanlığı, vatandaşı sevindirecek müjdeli bir haber üzerinde çalışıyor.

Hazine faizlerinin yüzde sekiz bandına oturmasının ardından Maliye de gecikme cezası ve tecil faizlerini düşürmek için harekete geçti. Ekonomi yönetiminin onay vermesinin ardından yıllık yüzde 23,4 olan gecikme cezası faizi oranının yüzde 20'nin altına indirilmesi gündemde.

Bu kapsamda geçen ay Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a teklif götürüldüğü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in olumsuz cevap aldığı belirtiliyor. Maliye kaynakları hükümetin mali kural uygulamasında fren yapmasının ardından düşen faizlerin de etkisiyle konunun tekrar gündeme gelebileceğini söyledi. Bu kapsamda son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

Maliye kaynakları, Bakan Şimşek'in Gelir İdaresi Başkanlığı bürokratlarına piyasa şartları çerçevesinde gecikme cezası faizinin güncellenebileceğini ilettiği belirtiliyor. Gecikme cezası ve tecil faizlerinin belirlenmesinde enflasyon ve Hazine'nin borçlanma faizleri belirleyici oluyor. Örneğin 10 yıl önce yüzde 100'e yaklaşan tecil faizi bugün yüzde 19 seviyesinde. Vergi başta olmak üzere kamuya olan borcunu ödemeyenler gecikme cezası olarak aylık yüzde 1,95 faiz ödüyor. Yıllık toplam faiz yükü ise yüzde 23,4. Amme alacağının ödeme müddeti içinde ödenmeyen kısmına vadenin bitim tarihinden itibaren her ay için 2002 yılında yüzde 9 faiz uygulanıyordu.

Gecikme cezası faizinin indirilmesine yönelik çalışma olduğunu aktaran üst düzey bir yetkili, bu kapsamda tecil faizlerinin de indirilmesinin gündeme geleceğini kaydetti. Oranlarda büyük miktarda indirim yapmanın caydırıcılığı ortadan kaldıracağını ifade eden bir başka yetkili ise bazı kötü niyetli kimselerin devlete vergi ve diğer ödemeleri yapmak yerine kendi finansmanında değerlendirebileceğine dikkat çekiyor. Bakanlar Kurulu'nun, gecikme zammı oranlarını aylar itibarıyla topluca veya her ay için ayrı ayrı, yüzde onuna kadar indirmeye, gecikme zammı oranı ile gecikme zammı asgari tutarını iki katına kadar artırmaya, ayrıca gecikme zammı oranını aylar itibarıyla farklı olarak belirlemeye ve gecikme zammını bileşik faiz usulüyle aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak hesaplatmaya yetkisi bulunuyor. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2010, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63