TKDK 14. Dönemde 43 Milyon Liralık Sözleşme İmzaladı

TKDK 14. Dönemde 43 Milyon Liralık Sözleşme İmzaladı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 09 Ekim 2015 günü Kahramanmaraş’ta 17 yatırımcıyla yaklaşık 43 Milyon Türk Lirası değerinde sözleşme imzaladı. İmza töreni TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya 14. Başvuru Çağrı Döneminde projesi kabul edilen 17 proje sahibi, işadamları ve ilgililer katıldı. 


Sözleşme imzalama töreninde İl Koordinatörü Ahmet Cemil CEYHAN verdiği demeçte “Ülkemizde süt sektöründe hammaddenin temininden tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan süreç içerisinde birçok sorunla karşılaşılmaktadır. İşleme sanayisinin hammaddesi olan sütün sürekli ve kaliteli bir şekilde teminin edilememektedir. Gerek ilimizde ve gerekse ülkemizde süt sığırcılığını entansif yapan bölgeler dışında hammaddenin kalitesi ve sürekliliği açısından ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Süt üretimini gerçekleştiren işletmeler genellikle küçük ölçekli olup, bu işletmelerde üretimin elverişsiz koşullarda olması, süt sağım ünitelerinin bulunmaması ve soğuk zincirinin oluşturulamaması hem sütün kalitesini etkilemekte hem de insan sağlığını tehdit etmekte olduğuna değindi.” CEYHAN konuşmasında “TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak süt üretim sektöründe yaşanan bu ve buna benzer sorunları, ülkemizin yeni Kırsal Kalkınma Hamlesi olarak tanımlanan IPARD yatırımları ile ilimizde nitelik ve nicelik olarak artışını hibe desteklerimizle sağlamaktadır. IPARD programının ikincisi önümüzdeki günlerde yeni hibe bütçeleri ile uygulanmaya başlayacaktır. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak ilimizin her köşesini, yatırımcılarımızın gayretleri hibe desteklerimizden en üst düzeyde faydalanan işletmelerle donatmayı amaçlıyoruz “dedi.


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş tarım ve gıda sektörlerine destekleme çalışmalarına yeni imzalanan sözleşmelerle devam ediyor. Projelerin ilimiz ekonomisine sağladığı katma değerler kamuoyu tarafından takdir edilerek takip ediliyor. Yatırımcılarımızın planlı ve projeli yatırım yapma alışkanlığı, oldukça memnuniyet verici şekilde artış eğilimi göstermektedir. Yatırımcılarımızla imzalanan sözleşmelere ödenmesi planlanan hibe tutarının 23 milyon TL’yi bulması beklenmektedir. Bu sözleşmeler sayesinde Kahramanmaraş’ta hepsi yeni, AB standartlarında 15 adet süt üreten tarımsal işletme kurulumu ile 1 adet süt işleme tesisi ve 1 adet soğuk hava deposu modernizasyonu yatırımı gerçekleşecektir.


TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü tarafından bugüne kadar sözleşme imzalanan ve yatırımını gerçekleştiren projelerin toplam yatırım bedeli220.113.454,99 TL’dir. Bu projelere bugüne kadar ödenen hibe tutarı 53.665.789,60 lirayı bulmuştur. Devam eden yatırımlar tamamlandığı takdirde ödenecek toplam hibe tutarı ise 100.423.715,78 TL olacaktır.


SÖZLEŞME İMZALAMAYA HAK KAZANAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN LİSTESİ
 YATIRIM KONUSUBAŞVURU SAHİBİ ADI1SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN İŞLENMESİ VE PAZARLANMASIŞENSA SÜT ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK TARIM İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ.2MEYVE VE SEBZELERİN İŞLENMESİ PAZARLANMASIBEYNO TARIM ÜRÜNLERİ GIDA İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ3SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMSÜLEYMAN BAŞDOĞAN4SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMGÜNEŞ SÜT TARIM ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK İNŞAAT GIDA EMLAK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ5SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMCEBRAİL KOYUNCU6SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMMEHMET HORASAN7SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMAYFER ATAŞ8SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMELKUR İNŞAAT ELEKTRİK PAZARLAMA TARIM HAYVANCILIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ9SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMSÜMEYA KOYUNCU10SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMHAMDİ EKİCİ11SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMFUNDA PEKÖZ12SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMAKM TEMİZLİK HAYVANCILIK GIDA İNŞAAT PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ13SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMÖZ COŞMAN GIDA TARIM HAYVANCILIK İNŞAAT AKARYAKIT TAŞIMACILIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ14SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMTALİP POLAT15SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMBÜNYAMİN KAYNAR16SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMERAY BURNUKARA17SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELERE YATIRIMZELİHA OKUDUCU


Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2015, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63