Türkiye'de de emlak fiyatları düşecek

Türkiye'de de emlak fiyatları düşecek

Kriz Türkiye'ye de vuruyor. Emlakta yabancı talebi durma noktasına geldi, fiyatlar hızla geriliyor.

Finans piyasaları kaynaklı kriz, Avrupa ve Türkiye'deki otomobil satışlarını yüzde 50'lere varan oranda azaltırken konut satışlarını da etkiledi. Türkiye, iç talep düşüşü bir yana Avrupa'dan gelen gayrimenkul müşterisinde büyük kayıplar yaşıyor. Talepteki düşüşün fiyatları da aşağı çekmesi bekleniyor.

Zaman gazetesinin haberine göre, başta Antalya olmak üzere Türkiye'nin birçok tatil bölgesinde gayrimenkul alan Avrupalılar global krizin etkisiyle alımları durdurma noktasına getirdi. Almanların başı çektiği ve birçok Kuzey Avrupa ülkesinden gelen alımlar ciddi oranda azaldı.

Eylül-ekim aylarından itibaren hızla talep azalması yaşandığını belirten Detay İç Mimarlık Şirketi kurucusu ve Genel Müdürü İlker Biner, güneyde gayrimenkul sektörünün ağırlıklı otel ve benzeri turizm projeleri ile yabancıya yönelik hazırlanan konutlardan beslendiğini söyledi. Avrupa'da bazı bankaların devlet koruması altına alınmasının Türkiye gayrimenkul sektörünü de etkilediğini söyleyen Biner, "Yabancıya dönük yazlık konut, villa ya da daire satışları şimdi ciddi bir şekilde yavaşladı. Kuzey Avrupa'dan gelen müşteri ya başka ülkelere gitti, örneğin konut fiyatları çok cazip hale gelen ABD'ye kaydı, ya da ertelendi." diye konuştu.

Türk gayrimenkul sektörünün önemli yabancı müşterilerinden bir diğeri olan Rusların ise alım yapmayı sürdürdüğünü belirten Biner, "Ruslar kriz etkisini henüz hissetmiş değiller. Ya da halen Türkiye'de gayrimenkul alımını sürdürebilecek bir kesim varlığını koruyor. Bu durumda Antalya ya da güneydeki birçok yerde ağırlık Rusya'dan gelen müşteriye kaydı." dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2008, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63