Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşlarıyla ilgili düzenlemeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili olarak AK Parti'den bir açıklama geldi.

AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bu yönde talimat verdiğini hatırlattı. Güler, "Bu iki bakanlığın bürokratları çalışmaları yürütüyor. 6 Şubat depremi sonrasında merkezi bütçeden AFAD Başkanlığı'na ve Çevre Şehircilik Bakanlığı'na tahsis edilen yaklaşık 765 milyar TL'lik bir bütçe bulunuyordu. Meclis kapanmadan önce ek bir bütçe kabul ettik; 1 trilyon 119 milyar TL. Ayrıca borçlanma limitlerini de artırdık. Bütçenin denge bozulmadan ne kadar kaynak sağlanabilir, şu an çalışmalar devam ediyor." dedi.

Güler, çalışmaların netleşmeden bir tarih veya rakam vermenin mümkün olmadığını belirtirken şunları söyledi:

"Bütçenin denge bozulmadan, bu kaynakları nasıl temin edebiliriz, ciddi bir çalışma yürütülüyor. Ekim veya kasım ayları içerisinde tamamlandığında Meclis'e sunulursa, bu konuda hızlı bir çalışma başlatacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir çaba gösteriyor."

Yüzde 25'e varan değer kaybı: İkinci el otomobil piyasası duruluyor Yüzde 25'e varan değer kaybı: İkinci el otomobil piyasası duruluyor

İlk Yasal Düzenleme Depreme İlişkin Olacak

AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, parti çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Güler, Meclis açıldıktan sonra ele alacakları ilk yasal düzenlemelerden birinin depremle ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. İstanbul'un 39 ilçesindeki 962 mahallede zemin etüdü çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, "Yasal düzenleme açısından hızlı ve nitelikli bir çalışma ortaya koyabilmek için bakanlığımızın bürokratları çalışıyor. Milletvekili arkadaşlarımız da bu çalışmaya katkıda bulunuyorlar. Meclis açıldığında gündeme gelecek. Muhalefetle paylaşacak ve belki de Meclis'in ilk işi bu kanunla ilgili olacaktır." dedi.