Mersin'in Silifke ilçesinde, Güney Amerika ve Hindistan'ın anavatanı olan guava meyvesinin hasadına başlandı. Guava, "meyvelerin kraliçesi" olarak adlandırılan ve kansere karşı savaş açtığı kanıtlanan bir meyvedir.

Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar? Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar?

İHA'nın haberine göre, Silifke'de birçok tropik ve subtropik meyvenin yetiştiği bölgede, emekli ziraat mühendisi Mustafa Levent tarafından 10 yıl önce guava fidanları toprakla buluşturuldu ve Türkiye'nin ilk guava üreticisi oldu. Levent, yaklaşık 12 ton ürün elde etmeyi hedefliyor ve hasada başladı. Guava meyvesinin özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi veren Levent, dünya genelinde 110 çeşit guava olduğunu ve kendisinin de 14 farklı çeşit ürettiğini belirtti. Levent, "Bahçem Türkiye'de ilk olduğu için gelecekteki yetiştiriciler için örnek bir bahçe konumunda. Narenciyeden mutlu olamadığımız için farklı arayışlara girdim ve bu meyveyi buldum" dedi.

meyvenin-kralicesinin-hasadi-basladi_1

Levent, guavanın yetiştirilmesinin kolay ve kaliteli bir meyve olduğunu belirtti. Şu anda yaklaşık bin ağacı olduğunu ve fidanları kendisinin yetiştirdiğini söyleyen Levent, insanlara ücretsiz olarak fidan dağıttığını ifade etti. Levent, "Ülkemize bu güzel meyveyi kazandırmak istiyorum ve gelecekte meyve suyu sanayisi için çilek kadar değerli olmasını umuyorum" dedi.

meyvenin-kralicesinin-hasadi-basladi_2

Guavanın tamamen doğal bir ürün olduğunu vurgulayan Levent, guavanın dünyada en çok sevilen meyve suyu maddesi olduğunu ve kemoterapi alan insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyledi. Guava meyvesinin gıda ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanıldığını belirten Levent, yapılan araştırmalarla guavanın likopen oranının yüksek olduğunun ve kanser türlerine karşı koruyucu olduğunun kanıtlandığını ifade etti.

meyvenin-kralicesinin-hasadi-basladi_3

Levent, guavanın taze olarak tüketildiğini ve sağlık açısından likopen içeriği yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca guavanın reçel, tatlı ve turşu üretiminde de kullanıldığını söyledi. Levent, güzel aroması nedeniyle meyve sularında da sıkça kullanıldığını kaydetti. Rus vatandaşların özellikle guava tükettiğini belirten Levent, "Silifke'nin iklimi uygun geldi. Yıllar içinde uğraşarak bin ağaca kadar çıktım. Yurt içinde tanıtıp satmaya başladım. Bu güzel doğal meyvenin lezzeti harika. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahip. Birçok hastalığa iyi geldiği yapılan araştırmalarla kanıtlandı. İçinde likopen oranı yüksek" dedi.

Levent, guavanın içinde bulunan mineral ve vitaminlerin vücuttaki probiyotikleri desteklediğini ve hastalıkların geçmesine yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca guavanın hoş ve keskin bir kokusu olduğunu söyledi. Dünyada en çok guava meyve suyunun tercih edildiğini ifade eden Levent, hasadın Eylül ayında başladığını ve Kasım ayına kadar devam edeceğini söyledi.

meyvenin-kralicesinin-hasadi-basladi_4