Çalışanlar, emeklilik yaşına geldiklerinde hem Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olacaklar hem de 60 yaşına ulaştıklarında Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) kapsamında ikinci bir emekli aylığına hak kazanacaklar. Bu yeni sistem, emeklilik döneminde ek gelir sağlamayı hedefleyerek çalışma dönemindeki yaşam standardını koruma amacını taşıyor.

İŞVERENİN YÜKÜ ARTMAYACAK

TES'in oluşturulmasında işverenlerin mevcut yükünün artmasının önüne geçilecek bir katkı formülü geliştiriliyor. Bu çerçevede, tamamlayıcı emeklilikte düşük maaş alanlardan daha az, yüksek maaş alanlardan daha fazla kesinti yapılması planlanıyor. Ayrıca, çalışanların sistemi terk etmeleri durumunda kademeli çıkış hakkı gibi esnek seçenekler sunulacak.

Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı

TES GELECEK YIL HAYATA GEÇİRİLECEK

Tamamlayıcı emeklilik, dünya genelinde "kamu, işyeri bazlı ve gönüllü" olmak üzere üç farklı sistemle uygulanıyor. Türkiye'de ise kamu emekliliği ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) bulunuyor. TES, ikinci basamak bir emeklilik sistemi olarak hayata geçirilecek ve gelecek yıl yürürlüğe girecek.

ÇALIŞANLAR FON SEÇİMLERİNİ KENDİ BELİRLEYECEK

TES, ek emeklilik geliri oluşturmanın yanı sıra hane halkının tasarruflarını artırmayı amaçlıyor. Çalışanlar, işverenler ve devlet tarafından bireysel hesaplara yapılan nakdi katkılar, emeklilik yatırım fonlarına yönlendirilecek. Çalışanlar, hangi fona yatırım yapacaklarına kendileri karar verebilecekler.

KIDEM TAZMİNATI HAKLARI KORUNACAK

Kıdem tazminatına tabi geçmiş dönemdeki haklar korunacak ve işveren, işçi ve devlet katkı oranları yasal olarak netleştirilecek. İşçi, bir yıldan az süreli çalıştığı bir işten ayrılırsa sadece kendi katkısı bireysel fon hesabında kalacak. Bir yıldan uzun süreli çalışılan işlerden istifa edilmesi durumunda ise fon hesabına yatırılan primler korunacak ve fonlar büyümeye devam edecek.

TES'TE 60 YAŞ ŞARTI ÖNEMLİ

Tamamlayıcı emeklilikte en dikkat çekici şart, emeklilik yaşının 60 olmasıdır. Çalışanlar, emeklilik yaşına ulaştıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olmanın yanı sıra 60 yaşına geldiklerinde TES kapsamında ikinci bir emekli aylığına sahip olacaklar. Bu iki emekli aylığı da herhangi bir kesinti veya oransal azalma olmadan alınabilecek. Emeklilik için 10 yıl çalışan bir kişi ile 25 yıl çalışan bir kişi, 60 yaşını doldurduklarında fon hesaplarına göre emekli maaşı alacaklar.