Beştepe'de Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bu sene ikinci kez toplanıyor. Yoğun gündemli toplantıda terörle mücadele, ABD ile ilişkiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bağdat ziyareti ve Gazze'deki katliamlar gibi kritik konular ele alınacak.

TERÖRLE MÜCADELEDE ÖNCELİK IRAK SINIRI

Toplantının ilk başlığı terörle mücadele olacak. Türkiye'nin hedefi, Irak sınırlarındaki güvenlik çemberini bu yaz itibarıyla tamamlamak. Bu çerçevede, toplantıda Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarının yok edilmesi için devam eden operasyonların genişletilmesi üzerinde durulacak.

ERDOĞAN'IN BAĞDAT ZİYARETİ VE PKK'NIN SALDIRILARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ay içinde Bağdat'a yapacağı ziyaretin hazırlıkları da MGK toplantısında konuşulacak. Ayrıca, terör örgütü PKK yandaşlarının Avrupa'da yaşayan Türklere ve Türkiye'nin diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırıları da gündemde yer alacak.

ABD İLE F-16 VE WASHINGTON ZİYARETİ

Washington yönetimiyle ilişkiler, kurulun gündemindeki bir diğer konu olacak. Toplantıda, Amerika Birleşik Devletleri ile F-16 tedariki için yürütülen süreçteki son durum ve Cumhurbaşkanı'nın mayıstaki Washington ziyareti ele alınacak.

Çevreye Duyarlı Meclis: Damacana Su Yerine Şebeke Suyu Kullanılıyor Çevreye Duyarlı Meclis: Damacana Su Yerine Şebeke Suyu Kullanılıyor

GAZZE'DEKİ KATLİAMLAR VE KIRMIZI KİTAP

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliamlar da MGK'da görüşülecek. Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail’in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen temaslarla ilgili değerlendirme yapılacak.

Toplantıda ayrıca, kamuoyunda "Kırmızı Kitap" olarak bilinen "Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi"nin güncellenmesi için başlatılan çalışmalarla ilgili de sunum gerçekleştirilecek. Yıl bitmeden MGK'nın onayına sunulması planlanan çalışmada gelinen aşama değerlendirilecek.

MGK'nın kritik toplantısında alınacak kararlar, Türkiye'nin ulusal güvenliği ve bölgesel barış için büyük önem taşıyor.