Et ve Süt Kurumu'nda Zam Fırtınası! Kıyma 279, Kuşbaşı 319 TL! Et ve Süt Kurumu'nda Zam Fırtınası! Kıyma 279, Kuşbaşı 319 TL!

Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalarla birlikte, vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını yakından takip ediyor. Özellikle motorin fiyatlarında gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere belirli bir indirim öngörülüyor.

MOTORİN İÇİN İNDİRİM BEKLENİYOR

Motorin grubunda, gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 1,21 TL'lik bir indirim bekleniyor. Bu indirimle birlikte motorin fiyatlarında bir miktar düşüş yaşanması öngörülüyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da benzinin litresi ortalama 41,22 liradan, motorinin ise litre fiyatı 44,3 liradan satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz Rafineri Fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise; Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Bu hesaplama süreci, uluslararası piyasa koşulları ve döviz kurlarındaki değişikliklere göre düzenli olarak güncellenmektedir.