Balbay ve Neriman Aydın tutuklandı!

Balbay ve Neriman Aydın tutuklandı!

Ergenekon soruşturması çerçevesinde ikinci kez gözaltına alınıp ifadesi alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve yazar Neriman Aydın tutuklandı. Balbay ve Aydın Metris Cezaevi'ne gönderildi.

“Ergenekon” soruşturması kapsamında ek ifadeleri alınmak üzere dün Ankara'dan İstanbul'a getirilen ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen gazeteci Mustafa Balbay ile Neriman Aydın "delil durumu ve kaçma şüphesiyle" tutuklandı.

Gazeteci Mustafa Balbay'ın, Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesi uyarınca “Anayasal düzeni silahla değiştirmeye teşebbüs” suçlamasıyla tutuklandı.

ANAYASAYI İHLAL

TCK'nın “Anayasayı ihlâl” başlığını düzenleyen 309. maddesi şöyle:

Madde 309 - (1) Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılırlar.

(2) Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

(3) Bu maddede tanımlanan suçların işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

“Ergenekon” soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılarının talimatı üzerine Ankara'dan İstanbul'a getirilen Balbay ve Aydın, dün bütün gün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde Cumhuriyet savcılarına ifade verdi. Balbay ve Aydın, savcılıktaki sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. Mahkeme Balbay ve Aydın'ın tutuklanmalarına karar verdi.

Balbay, 1 Temmuz 2008'de 6.dalga operasyonu çerçevesinde gözaltına alınmış ancak daha sonra serbest bırakılmıştı. Neriman Aydın "Karargah Evleri" operasyonu çerçevesinde daha önce de ifade vermişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2009, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67