Çocuklarımız dönene kadar eylemimiz sürecek

Çocuklarımız dönene kadar eylemimiz sürecek

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aileler, çadırların kaldırılmasına tepki göstererek, çocukları dönünceye kadar eylemlerini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtti. 


Diyarbakır'da çocukları terör örgütünce kaçırılan ailelerin oturma eylemi sürüyor.


Terör örgütü çocuklarını kaçırdığı için oturma eylemi başlattıkları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne gelen aileler, altında oturdukları çadırların kaldırıldığını görünce, tepki gösterdi.


Zabıta ekipleri bir süre bu ailelerin belediye bahçesine girişlerine izin vermedi.


Kaçırılan çocuklardan Nurullah Aksoy'un ablası Adile Aksoy, aileler adına gazetecilere yaptığı açıklamada, eylemi çocukları dönene kadar sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.


 Aksoy, "Bize danışmadan bazı aileler eyleme ara verdi. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bugün de çadırları kaldırmışlar. Çocuklarımız dönene kadar eylemimizi sürdüreceğiz" dedi.


Zabıta ekiplerinin belediye binası önünde oturmalarına izin vermediğini kaydeden Aksoy, konunun belediye yetkililerine iletildiğini bildirdi.


Ardahan ve Kars'tan iki ailenin de katıldığı oturma eylemini sürdürmek isteyen ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki bekleyişleri sürüyor. 


Bu arada, çocukları Özgür ve Berat Çetiner'in terör örgütünce kaçırıldığı gerekçesiyle Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi başlatan iki aile, BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyerek eyleme son verdiklerini duyurdu.


HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da hükümetin süreçle ilgili kamuoyuna aydınlatıcı bilgiler vermesi gerektiğini söyledi.


Yaşananların Türkiye'nin gündemini meşgul eden önemli bir konu olduğunu ifade eden Aydoğan, şöyle konuştu:


"Yaşları küçük olan bazı çocuklarımızın PKK saflarına katılmasından sonra ailelerimizin bununla ilgili girdiği bazı eylem ve etkinlikler oldu. Gündemde çözüm ve barış tartışmaları, İmralı'da yapılan görüşmeler var. Fakat halen bunlar bir sonuca ulaşmadı ve çözümün bir şekilde hükümet tarafından nasıl olacağıyla ilgili bir bilgilendirme kamuoyuna yapılmadı. Bundan dolayıdır ki, PKK'ya gidişlerin arttığını söyleyebiliriz. Sorunun çözümünü zamana yaymayalım. Ne yapacaksak Türkiye kamuoyuyla açıkça paylaşalım. Şüphesiz ki, bir yol haritası çıkarılırsa durum şimdiki gibi olmayacaktır."


(AA)

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63