'E-muhtıra'ya soruşturma başlatıldı...

'E-muhtıra'ya soruşturma başlatıldı...
27 Nisan 2007 tarihinde Yaşar Büyükanıt döneminde yayınlanan ve e-muhtıra olarak adlandırılan bildiriyle ilgili Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 367 oy aranması konusunda baskı yapılıp yapılmadığı da araştırılacak.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 27 Nisan 2007’de Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayınlanan “e-muhtırayla” ilgili soruşturma başlattı.

Büyükanıt'ın ifadesi alınacak
30 Ağustos 2011 tarihinden bir gün önce Genelkurmay Başkanlığı’nın siteden kaldırdığı muhtırayla ilgili şimdi de savcılık soruşturması başlatıldı.

 

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından başlatılan soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve dönemin kuvvet komutanlarının da ifadesinin alınması bekleniyor.

Soruşturmayı 12 Eylül iddianamesini hazırlayan savcı yürütecek

27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili yapılan suç duyurularını birleştiren Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin açtığı soruşturmayı Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin yürütüyor. Çetin, 12 Eylül iddianamesini de hazırlanmıştı.

Savcı Çetin’in başlattığı soruşturma kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesindeki e-bildirinin kimin talimatıyla yayınlandığını ve cumhurbaşkanı seçim sürecinde 367 oy talebi arkasında baskı olup olmadığını da araştıracak.

Erkan Mumcu ve Ağar 367 oylamasına neden katılmadı?
Bu kapsamda oylamaya katılmayan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın baskıya uğrayıp uğramadığı da araştırılacak.

Savcılık, İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’ndan, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” başta olmak üzere, 27 Nisan dönemine ait belgeleri de isteyecek.

Büyükanıt'ın avukatı: Gizlilik kararını biz istemedik

Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın avukatı Levent Koçer, eski Bakan Fikri Sağlar’a “Dolmabahçe’de Büyükanıt’a dosya verildi mi?” yazısı nedeniyle açtıkları davada, yazının kaynağı olarak gösterilen CD için gizlilik kararı konulmasını talep etmediklerini açıkladı.
Koçer, Ankara 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, gizlilik kararı verdiği ve içeriğinin yayınlanması yasaklanan CD ile ilgili şunları söyledi:

Aksine biz, 5 Aralık’ta mahkemeye başvurup müvekkilimiz hakkındaki haksız ithamların son bulması için mahkemeden CD’nin çoğaltılarak, taraflara ve basına verilmesini istedik. Gizlilik kararı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ‘CD içinde özel hayatın gizliliğini ihlal edecek veriler bulunduğu ve çoğaltılmasının suç teşkil edebileceği’ şerhi üzerine alınmıştır.

 

Sayın Fikri Sağlar 15 Mayıs 2008’de Birgün Gazetesi’ndeki köşesinde ‘Büyükanıt’a dosya verildi mi?’ başlıklı dava konusu yaptığımız yazısında, ‘Büyükanıt’a Başbakan tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan görüşmede eşi Filiz Büyükanıt’ın yaptığı harcamaları gösteren bir dosya verildiği, dosyanın içeriğinin ürkütücü olduğunu’ iddia etmişti. Yazının kaynağı olarak ise önce üçüncü kişileri daha sonra da bu CD’yi göstermiştir. Bu CD’nin, 1 Temmuz 2008’de Hurşit Tolon’un oğlunun evinde yapılan aramada bulunduğu iddia edilmektedir. Sayın Sağlar galiba gaipten haber alarak, bu yazıyı yazmış.Bir evi ve bir yazlığı var
Müvekkilim 50 yıl TSK’da hizmet etmiştir. Sayın Büyükanıt’ın, bir evi, bir yazlığı, 3 tabancası ve emekli maaşı var. Yazlık, emekli ikrâmiyesi ile alındı. Bankada parası yok. Eşi Filiz Büyükanıt ve kızının üzerinde kayıtlı malvarlığı ve bankada paraları yok.

18 Nisan’dan sonra mahkeme kararını verince, bu CD’nin içeriğini yargı müsaadesi nispetinde kamuoyuna açıklayacağız. O zaman Sağlar’dan da bu CD’de yazısının kaynağının neresi olduğunu göstermesini isteyeceğiz.”

Genelkurmay mahkemeye bildirdi
Genelkurmay Başkanlığı da mahkemeye Büyükanıt’ın malvarlığı ile ilgili resmi yazı yazarken, Sağlar’ın avukatı da 11 kalem olarak malvarlığı bildiriminde bulundu. Büyükanıt’ın maaş bordrosu da eklenen yazıda, “Diğer davacı Bilge Filiz Büyükanıt, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almamaktadır. Davacı Bilge Filiz Büyükanıt’ın 1997’de 1 milyar TL ile üye olduğu ve bu tarihe kadar aidat ödediği kooperatif üyeliği bulunmaktadır. Ancak kooperatif içi anlaşmazlıklar nedeniyle müteahhit işi bırakmış, inşaat durmuştur. Ayrıca 2007’de edinilen eşi ile birlikte malik olduğu 149 metrekare bir daire mevcuttur” denildi. Sağlar’ın bildiriminde ise bir araba, 4 bin 100 lira emekli aylığı ile anne ve babasından kalan malvarlığı listesi yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63