'Hacca gitmeyi bekleyen 400 bin kişi var'

'Hacca gitmeyi bekleyen 400 bin kişi var'

Kahramanmaraş’a iki günlük incelemelerde bulunmak üzere bu sabah gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 74 bin olan hac kontenjanını kimsenin hakkını kimseye vermeden, hakka ve hukuka riayet ederek dağıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Önceki yıllardan kayıt yaptıranlara katsayılı kura hakkı verdiklerini de dile getiren Bardakoğlu, "4 yıldır bekleyen yaklaşık 400 bin civarında kardeşimiz var. Yani 4 yıldır beklediğim halde sıra gelmedi diyebilir ama aynı durumda 400 bin kişinin olduğunu unutmamak gerekir." dedi.

Bardakoğlu, çeşitli açılışlarda bulunmak üzere geldiği Kahramanmaraş'ta ilk olarak Vali Mehmet Niyazi Tanılır'ı makamında ziyaret etti. Valilik çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bardakoğlu, bu yıl 800 bin kişinin hac sırası beklediğini belirtti.

Kotanın 74 bin olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, "Her 11 kişiden biri gidebilecek. Biz önceki yıllardan kaydolmuş sıra bekleyen kardeşlerimize katsayılı kura hakkı veriyoruz. 4 yıldır kura bekliyor ise, her yıl kaydını yeniletmiş ise ona 16 kura hakkı veriyoruz. Ama buna rağmen 4 yıldır bekleyen yaklaşık 400 bin civarında kardeşimiz var. Yani '4 yıldır beklediğim halde sıra gelmedi' diyebilir ama aynı durumda 400 bin kişinin olduğunu unutmamak gerekir." diye konuştu.

74 bin kontenjanı kimsenin hakkını kimseye vermeden, hakka hukuka riayet ederek kura ile belli bir usul dairesinde dağıtmaya çalıştıklarını kaydeden Bardakoğlu; "Bu konu sıkıntılı bir konu. Çünkü imkânlar çok sınırlı talep çok fazla artık kurada çıkan kardeşlerimize yolu açık olsun, çıkmayan kardeşlerimize de inşallah önümüzdeki yıllarda kurası çıkar diye bekliyoruz." açıklamasında bulundu. Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yapılanma olup olmayacağı yönündeki soruya da "Mayıs veya haziran ayında teşkilat kanunumuz çıktığı zaman herhalde yeni bir yapılanma gündeme gelecek." diye konuştu. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66