Musul'dan kaçış sürüyor

Musul'dan kaçış sürüyor

Irak Şam İslam Devleti öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesi nedeniyle bölge halkı, evlerini terkederek Erbil ve Duhok'a kaçıyor.


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesi nedeniyle bölge halkı, evlerini terkederek Erbil ve Duhok'a kaçıyor. 


Irak'ta yeni bir göç dalgası yaşanıyor. Terör örgütü IŞİD'in, peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesi ve çevresindeki bazı köyleri ele geçirmesi üzerine bölge halkı; kadını, erkeği, yaşlısı ve çocuğuyla yollara düştü. Şii ve Sünni Araplar, Telaferli Türkmenler ve Yezidi Kürtlerin arasında olduğu binlerce insanın kaçışı nedeniyle Erbil ve Duhok girişlerinde kilometreleri bulan araç kuyrukları oluştu. 


Suriye sınırı boyunca kaçış


Daha güvenli olduğu olması nedeniyle Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerinin kontrol ettiği Suriye sınırındaki yolu kullanan aileler, araçlarıyla bir gün süren yorucu kaçışın ardından Duhok'a geçiş noktası olan Sihela Köprüsü'ne ulaştı. Aynı zamanda peşmergenin kontrol noktası olan köprüde büyük bir araç trafiği meydana geldi. Peşmerge, gelen ailelere yiyecek ve içecek dağıtarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Ailelerin bir kısmı, daha önce Suriyeli sığınmacılar için hazırlanan fakat kullanılmayan kampa yerleştirildi. 


Bölgedeki AA muhabirinin bildirdiğine göre otomobil, kamyon, tır ve otobüsleri doldurarak kaçan insanların, tedirgin halleri dikkati çekiyordu. Özellikle kadınlar ve çocukların yaşadığı korku yüzlerinden okunuyordu. 


"Yol güvenliğimizi YPG sağladı"


Derviş Davut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün saat 08.00’de yola çıktıklarını belirterek, "Sincar-Zaho yol güzergahının IŞİD'in eline geçtiğini duyunca Suriye tarafına geçmek zorunda kaldık. YPG güçleri, Suriye sınırı boyunca güvenli bir şekilde Duhok'a gelmemizi sağladı. Peşmerge konvoyu da bizim kullandığımız güzergahı kullanarak bölgeden uzaklaştı" dedi. 


Ailesiyle birlikte kaçan Hıdır İsa da çok ağır silahlarla saldıran IŞİD militanlarına karşı ellerinde hafif silahlar olan peşmergenin çekilmekten başka çaresi kalmadığını ifade ederek, "Peşmerge geri çekilince bizler de kaçmak zorunda kaldık. Evimizden, barkımızdan olduk. Her şey biranda oldu. Hiçbir planımız yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz" diye konuştu. 


Peşmerge Suriye'ye geçmek zorunda kaldı


IŞİD saldırıları nedeniyle geri çekilmek zorunda kalan bini aşkın peşmerge, canlarını kurtarmak için YPG güçleri kontrolündeki Suriye tarafına geçti. Yüzlerce araçtan oluşan konvoyla sabaha karşı Irak'a geçen peşmergeler, mühimmatlarının bitmesi ve yol güzergahının IŞİD’in eline geçmesi nedeniyle Suriye'ye geçtiklerini dile getirdi. 


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63