Tarım yolsuzluğunda ikinci dalga: 37 gözaltı!

Tarım yolsuzluğunda ikinci dalga: 37 gözaltı!

İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde, Gaziantep merkezli olmak üzere, Şanlıurfa, Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 37 kişi yakalandı.


Gaziantep polisinin 8 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda, tarım sektörüyle ilgili paravan şirket kurarak ve sahte evrak hazırlayarak devleti dolandırdıkları öne sürülen 37 kişi yakalandı. Kasım ayında düzenlenen ve 45 kişinin tutuklandığı operasyonun devamı olan çalışmada, zanlıların yaklaşık 60 paravan şirket kurduğu belirlendi.
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, kasım ayında 12 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda, tarım sektöründe yolsuzluk yaparak devleti dolandıran 62 kişiyi yakalamış, bunlardan 45'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ekiplerin, bir yıldır sürdürdüğü çalışmalar kapsamında, operasyonun ikinci dalgasında 37 şüpheli gözaltına alındı. İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde, Gaziantep merkezli olmak üzere, Şanlıurfa, Yozgat, Nevşehir, Kayseri, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 37 kişi yakalandı. Operasyonda, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı müfettişlerinden de destek alındı.


Liderliğini Halil K.'nın yaptığı organize suç örgütünün, tarım sektöründe faaliyet göstermek üzere 60 civarında paravan şirket kurduğu tespit edildi. Sahte evrak düzenleyerek kamu kurumlarını dolandıran zanlıların, devleti ciddi mali zarara uğrattığı belirlendi. İlk operasyonla birlikte toplam zararın 30 milyon TL tutarında olduğu tahmin ediliyor.


Öte yandan, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan 37 zanlı, daha sonra İslahiye Adliyesi'ne sevk edildi. 37 zanlı arasındaki kişilerden birinin Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ikisinin de Hatay Ticaret Borsası'nda devlet memuru olarak görev yaptığı bildirildi. Örgüt lideri Halil K.'nın yardımcılığını yaptığı belirlenen Ebru Ç.'nin ise bir yıl önce Batman'da düzenlenen tarım yolsuzluğu ile ilgili operasyonda gözaltına altına alınıp, tutuklandığı öğrenildi.


(CİHAN)Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2012, 07:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63