1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs tedbirleri açıklamaları.

Türkiye'nin koronavirüs salgınıyla mücadelesi başarılı bir şekilde sürmeye devam ediyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanan kabinede ana gündem bayramdan sonra ilk normalleşme adımları oldu. Kabinede ayrıca 65 yaş yasağına esneme ile cuma gününe denk gelen 1 Mayıs’la birlikte hafta sonu sokağa çıkma yasağının 3 güne uzatılması da konuşuldu. Başkan Erdoğan 3,5 saatlik toplantının ardından kısa süre içinde ulusa seslenecek..

1 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koronavirüs tedbirleri açıklamaları.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bugün bir süredir yakın kurmaylarıyla mesaisini sürdürdüğü Huber Köşkü'nden beşinci dijital kabine toplantısına başkanlık etti.

Başkan Erdoğan 3,5 saatlik toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor.

İşte Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından derlenenler:

Ramazan'dan sonran çifte bayram yapmayı arzuluyoruz. Somut neticeleri aldığımız döneme girdik. Yeni hasta ve ölüm sayımız günden güne azalıyor. İyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısını geçmeye devam ediyor.

59 ÜLKEDEN 25 BİN VATANDAŞIMIZ GELECEK

Türkiye yurt dışındaki vatandaşlarını da bırakmadı. 59 ülkeden 25 bin vatandaşımızı daha ülkeye getireceğiz.

Somut neticeler aldığımız bir döneme girdik. Hasta ve ölüm sayımız günden güne azalıyor. Salgını çok rahatlıkla göğüsleyebilen sağlık sistemimiz diğer sistemlerde de faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir. Dünyanın her yerindeki kardeşlerimize sahip çıktık. 40 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik. Önce karantinaya aldık ve sağlıklarından emin olduktan sonra evlerine yolcu ettik. Şimdi 25 bin vatandaşımızı daha ülkemize getiriyoruz. Aynı şekilde yurt dışında yaşayıp ağır hastalık geçiren ve bulundukları yerde tedavileri yapılmayan vatandaşlarımızı da yalnız bırakmadık. Dün sabah İsveç'e gönderdiğimiz ambulans uçağımız hasta vatandaşımızı alıp ülkemize getirdik. İnşallah bu kardeşimizi sağlıklı bir şekilde evine göndereceğiz.

"55 ÜLKEYE DESTEK VERDİK"

Türkiye'de hiçbir vatandaşımız hastane kapısından geri çevrilmemiş, tedavileri ihmal edilmemiştir. Gerek mevcut hastanelerimizde gerekse yeni açtığımız hastanelerimizde tüm vatandaşlarımıza birinci sınıf hizmet veriyoruz. Ülkemizin alt yapısını ve üretim kapasitesini test etme imkanı bulduk. Bu zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin çaresiz kaldığı konularda biz dostlarımıza destek verecek konuma ulaştık.

"ABD'YE YARDIM YAPACAĞIZ"

Türkiye, yarın TSK'nın nakliye uçaklarıyla ABD'ye de tıbbi malzeme gönderecek. Yarın tıbbi malzeme taşıyacak olan uçaklar ABD'ye hareket edecek. Kriz sonrası yeninden yapılanacak dünyada ülkemizin 2023 hedefleri ötesinde bir konuma ulaşacağına yürekten inanıyorum. Geçtiğimiz hafta 4 günlük uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlama için gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ediyoruz. Bilindiği gibi bu hastalık insandan insana bulaşarak yayılıyor.

SOKAĞA ÇIKMA SINIRLANDIRMASI

Bu hafta sonu, 1 Mayıs sebebiyle 3 gün boyunca 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacak. Bayram sonuna kadar hafta sonları bu sınırlandırmanın devam etmesini planlıyoruz. Cuma günü marketler saat 09.00-14.00 arasında açık kalacak.

BAŞKAN ERDOĞAN MÜJDEYİ VERDİ

Çiftçilerimizin Mayıs ve Haziran aylarında Ziraat ve Tarım kooperatiflerine ödemesi gereken kredileri 6 ay öteliyoruz. Attığımız her adımı sağlıkla önceliklerimizden taviz vermeden hayata geçireceğiz. Tüm bakanlıklarımız kendi sorumluluklarını ve hazırlıklarını sürdürüyor. Ekonomik istikrar kalkanı toplam kapsamında 200 milyar lirayı buldu. Böylece sıkıntılı dönemlerinde milletimizin yanına olduğunu gösterdik. Esnaflarımıza yaklaşık 8,4 milyar liralık finansman tahsisi yapıldı. İşten çıkarmayı 3 ay süreyle kısıtlandırarak istihdamı korumaya aldık. Ücretsiz izne çıkartılan veya sözleşmesi feshedilen çalışanlara bin 177 lira destek sağlamaya başladık.

.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER