Muhabir alevlerin arasına daldı! Dünya bu görüntüyü konuşuyor

CNN'den Al Jazeera'ye, BBC'den The Guardian'a dünya medyası Türkiye haberlerine geniş yer ayırdı, Yunan medyası ise Ege Denizi'nde bugün ve yarını gösteren haritayı sayfalarına taşıdı. The Guardian Türkiye'nin son 10 yılın en büyük yangınıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerken, Sky News muhabiri alevlerin ortasından yayın yaptı.

Muhabir alevlerin arasına daldı! Dünya bu görüntüyü konuşuyor

Türkiye'de geçen haftadan bu sabaha kadar 132 orman yangınının 127'si ya söndürüldü ya da kontrol altına alındı, dünya medyası tahliye görüntülerini öne çıkarıyor. Yunan medyası, bugün ve yarın için ürküten bir harita yayınladı.

CNN International, "Orman yangınları Türkiye'de şiddetli bir şekilde ilerlerken perişan olan çiftçiler 'Hayvanlar tutuştu' diyor" başlığıyla felakete geniş şekilde yer verdi.

Ünlü muhabir Arwa Damon ve Gül Tüysüz imzalı haberde, Türkiye'deki 125 orman yangınında en az sekiz kişinin hayatını kaybettiği ve insanların denizden tahliye edildiği aktarıldı.

Dev yangınları durdurmak için binlerce personelin savaş verdiğini kaydeden CNN International, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beş şehri 'afet bölgesi' ilan ettiğini belirtiyor.

Akdeniz kıyılarını saran yangınların Avrupa'daki ölümcül sellerin hemen ardından geldiğini vurgulayan CNN'e göre, bilim insanları on yıllardır iklim değişikliğiyle birlikte sıra dışı hava olaylarının artacağını söylüyordu.

DENİZ KIYISINDA ÇEKİLEN VİDEO WASHINGTON POSTTA

DENİZ KIYISINDA ÇEKİLEN VİDEO WASHINGTON POST'TA 

Washington Post gazetesi "Türkiye panik halindeki turistleri teknelerle orman yangınlarından tahliye ediyor" başlığını kullandı, Bodrum'da alevlerin bazı otellere ulaştığını yazdı.

Çarşamba günü başlayan yangın fırtınasının kilometrelerce karelik ormanları ve bazı evleri küle çevirdiğini kaydeden gazete, Bodrum'daki kurtarma operasyonuna geniş yer verdi.

Bodrum'da deniz kıyısında çekilen bir videoyu haberine taşıyan Washington Post, tahliye edilenlere yardım eden bir erkeğin "Bu inanılmaz! Yangın beş dakikada buraya nasıl geldi?" dediğini aktarıyor.

Türkiye'ye Ukrayna, Rusya, Azerbaycan ve İran gibi ülkelerin söndürme uçağı gönderdiğini vurgulayan gazete, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege kıyılarında yaz aylarında sıklıkla yangın çıktığını hatırlatıyor.

Ancak gazeteye göre Avrupa'nın güneyini vuran aşırı sıcaklar, Türkiye'nin yanı sıra aralarında İtalya ve Yunanistan'ın da bulunduğu ülkelerde bu yıl dev yangınlara yol açtı. Yunanistan'da bugün hava sıcaklığının 42 dereceyi bulması bekleniyor.

ALEV DALGASI YAYINDA BİLE İLERLEDİ 

Sky News kanalı ise özel haberler muhabiri Alex Crawford, Bodrum'da alevlerin arasına dalıp yaşananları izleyicilerine aktardı ve az önce geldikleri yolun alevler tarafından yutulduğunu anlattı.

Yangının ormanları kasıp kavurduğunu belirten Crawford, Çökertme çevresinde alev dalgasının ekipleri geride bıraktığını söyleyip yangının güçlü rüzgar nedeniyle yayın sırasında bile ne kadar hızlı ilerlediğini gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66